civilek;TASZ;

2006-ban külön jelentést szentelt a TASZ a törvénysértő rendőri fellépéseknek.

- Volt idő, amikor a Fidesznek fontosak voltak a jogvédők

A kormánypárt részéről csak és kizárólag elutasítás, megbélyegzés jut az emberi jogi szervezeteknek – állapította meg Kapronczay Stefánia, a fennállásának 25. születésnapját ünneplő Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvezető igazgatója.

Kapronczay 2005-ben került a TASZ-hoz, amikor még javában szocialista-liberális kormánya volt Magyarországnak. Elmondása szerint azokban az időkben a jogvédők heti rendszerességgel találkoztak minisztériumok, parlamenti bizottságok képviselőivel, szakértői véleményeket és javaslatokat írtak a készülő törvényekről, amelyeket aztán politikusok is megtárgyaltak. Annak ellenére így volt ez, hogy a TASZ akkor is keményen bírálta a kormányt. 2006-ban például külön jelentést szentelt a törvénysértő rendőri fellépéseknek, jogi képviselet nyújtott az áldozatoknak. Az emberi jogi szervezeteknek ugyanis a mindenkori hatalommal szemben képviselniük kell az állampolgárokat – hangsúlyozta Kapronczay Stefánia. Az akkor ellenzékben lévő Fidesz politikusainak egyáltalán nem volt ellenére a TASZ ténykedése.

A szervezet állásfoglalásait fideszes politikusok olvasták fel az Országgyűlésben, miután pedig Orbán Viktort az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium beperelte „jóhírnév megsértése” miatt, az ellenzéki vezetőt a TASZ megbízásából Schiffer András képviselte a bíróságon. Neki köszönhető, hogy Orbán másodfokon megnyerte a pert.

A Fidesz kétharmados győzelme, 2010 után minden megváltozott. A döntéshozók azóta nemhogy nem kíváncsiak a jogvédők véleményére, szóba sem állnak velük. Kapronczay Stefánia elmondása szerint a TASZ arról is kénytelen volt leszokni, hogy szakmai alapossággal véleményezze a törvényjavaslatokat: nincs értelme. A jogszabályokat futószalagon gyártják, a rendelkezésre álló két-három nap (vagy éppen az MTA esetében 54 perc) nem elegendő szakmailag megalapozott álláspont kialakításához.

Annak idején az Orbán Viktor ügyében hozott ítélet fontos döntés volt a szólásszabadság szempontjából. Most azonban, hogy a Fidesz van kormányon, a szólásszabadság is veszélybe került – közölte az ügyvezető igazgató. A TASZ sokatmondónak tartja, hogy közintézmények (kórházak, iskolák) alkalmazottai csak azért jogi eljárásokat kapnak a nyakukba, mert beszélni merészelnek arról, milyen munkakörülmények között dolgoznak.

A sajtószabadság is egyre súlyosabban sérül – folytatta Kapronczay Stefánia. A fideszes konglomerátumhoz tartozó médiatermékek százai a legkevésbé sem felelnek meg a független újságírással szemben támasztott követelményeknek. Közben a kormánytól független sajtó működését a hatalom igyekszik minél inkább ellehetetleníteni, és nem pusztán gazdasági értelemben: a Parlamentben ma már nincs olyan hely, ahol érdemben lehet kérdezni a képviselőket. A TASZ ebben az ügyben Strasbourghoz fordult, az eljárást még tart.

A jogvédő szervezet költségvetésének nagy része nemzetközi alapítványoktól – közöttük a Nyílt Társadalom Alapítványtól – származik, mintegy negyedét magánadományok teszik ki. Kapronczay Stefánia elmondta: szeretnék elérni, hogy a magánadományok aránya elérje legalább az ötven százalékot. A TASZ ugyanis elvi okok miatt nem hajlandó támogatást elfogadni sem a magyar államtól, sem pártoktól.

Ünnepelnek és tüntetnekA TASZ december 7-én, szombaton az Erzsébet téri Akvárium Klubban tartja 25 éves születésnapi buliját: délután Varró Danival és gyermekprogramokkal várják az érdeklődőket, este koncertekkel. Az ünneplést pár nap múlva tüntetés követi: az emberi jogok napján – december 10-én, hétfőn – a TASZ a Magyar Helsinki Bizottsággal és az Utcajogász Egyesülettel a hajléktalanság büntetése ellen demonstrál este fél hattól a Széll Kálmán (Moszkva) téren. A hajléktalanok hatósági üldözése nemcsak értelmetlen, drága is. Ha felmentik a hajléktalan embert, akkor 46 ezer forintba a hajléktalanság miatt indított szabálysértési eljárás. Ha a maximumot, 60 napos elzárást szabnak ki rá, akkor az adófizetőknek 449 ezer forintba kerül az eljárás és a végrehajtás. Az előbbiből 36 éjjelre lehetne neki szállást biztosítani, az utóbbiból csaknem egy évig.

Van olyan nyertes, aki 160 kilométer távolságra él az elnyert 84 hektáros legelőjétől, de jutott föld fideszes képviselőnek és agrárkamarai tisztségviselőnek is.