Harvey Weinstein volt hollywoodi filmproducer peren kívüli egyezséget kötött szerdán azokkal a nőkkel, akik több más mellett szexuális zaklatással és erőszakkal vádolták őt. Az egyezséggel a Weinstein elleni csaknem valamennyi, folyamatban lévő polgári pert lezárják.
Az alku részeként 25 millió dollárt - átszámítva, mintegy 74 milliárd forintot - kapnak a producert vádló nők kártérítésére és egy áldozatokat segítő alap létrehozására. 6 millió dollár a 18 perlő nőnek és ügyvédjeiknek jár - 500 ezer dollárnál egyiküknek sem jut ebből több -, és 18,6 milliót kap az alap. Az összeget nem Weinstein fizeti, hanem korábbi cégének, a Weinstein Company-nek a biztosítói.
Ezenkívül 7 millió dollár illeti meg Weinstein csődbe jutott filmstúdiójának egyes hitelezőit. A megállapodást még egy csődbírónak és egy polgári peres bírónak is jóvá kell hagynia.
A csaknem egy esztendeig tartó tárgyalások után kimunkált alku nyilvánosságra került részletei szerint Weinstein és volt munkatársai - beleértve az egykori filmstúdiója igazgatósági tagjait is -
Katherine Kendall, akit a '90-es években támadott meg Weinstein, csalódottan úgy nyilatkozott erről a New York Times-nak: azért fogadta el az alkut, hogy ne akadályozza, hogy a többi felperes kaphasson bármi kártérítését. A szintén a producert vádló Zoe Brock arról beszélt, hogy legyőzöttnek és reménytelennek érzi magát az egyezség megkötése után, de annak nem volt alternatívája. A jogi lehetőségek kimerüléséről beszélt az egyik felperes, Sandeep Rehal ügyvédje is. Egy másik áldozat, Caitlin Dulany arról beszélt a lapnak, hogy sokuk ügye elévült, és idejük sincsen folyamatosan a bírósági tárgyalásokra járni.
Amerikai lapértesülések szerint két polgári pert és egy büntető pert nem érint az egyezség, írja az MTI. A büntető perben a manhattani ügyészek január 6-án ismertetik a vádakat. A sajtóinformációkat sem Weinstein szóvivője, sem a New York-i ügyészség nem kívánta kommentálni.
Elizabeth Fegan, a perlő nőket képviselő ügyvéd szerdán este közleményben hangsúlyozta, hogy mivel az egyezség nem végleges, ő sem kíván részletekbe bocsátkozni.
A Weinstein-botrány 2017 októberében robbant ki. Weinstein, aki a Miramax filmstúdió és a Weinstein-vállalat társalapítója volt, közleményben elnézést kért ugyan a panaszosoktól, de mindig tagadta a vádakat. Cége, amely 81 Oscar-díjas filmet gyártott, csődbe jutott. A New York Times és a New Yorker című amerikai lapok akkor tárták fel a neves producer szexuális bűncselekményeit. Az esettel a New York Times elsőként foglalkozó két újságírója, Megan Twohey és Jodi Kantor a Pulitzer díjat is elnyerte, jegyzi meg a Gurdian.
Weinstein nem kommentálta a mostani alkut.