Bioritmus;diabétesz;cukorbetegség;végtagok;

- Cukorbetegséget is jelezhet a zsibbadó kéz

A végtagok rendszeres és tartós zsibbadása, a zokni- vagy kesztyűszerűen jelentkező érzéskiesés a diabétesz egyik figyelemfelhívó jele.

A végtagok gyakori zsibbadását általában hosszabban kitartott, rossz vérkeringéssel járó testhelyzet okozza, és csupán pár percre jelentkezik. Amennyiben azonban rendszeresen és huzamosabb ideig áll fenn a probléma, alapos kivizsgálás javasolt, mivel akár cukorbetegséghez társuló szövődményt is jelezhet – mondta Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Hosszú évekig felderítetlen maradhat

A 2-es típusú cukorbetegség hosszú ideig, akár évekig is diagnosztizálatlan maradhat, mivel eleinte gyakran semmilyen tünetet nem okoz. Éppen ezért sokszor véletlenszerűen derül fény a betegségre, ennek azonban a nagy veszélye, hogy a tartósan magas vércukorszint súlyos szövődményeket eredményezhet. 

A diabétesz szinte az egész szervrendszerre negatívan ha, így nagy például a szív-és érrendszeri problémák kockázata is. Ezért fontos a rendszeres szűrés, főleg azoknál, akiknél a hajlamosító kockázati tényezők – túlsúly, családban előforduló diabétesz, terhességi cukorbetegség, 50 év feletti kor, mozgásszegény életmód – fennállnak. A mielőbb megkezdett terápia a kulcsa a szövődmények elkerülésének – magyarázta a diabetológus.

A 2-es típusú cukorbetegséget fokozott szomjúságérzet és gyakori vizelési inger, lassan gyógyuló sebek, gyakori fertőzések, homályos látás és a végtagok fájdalma, bizsergése, zsibbadása is jelezheti. Utóbbi oka, hogy a tartósan magas vércukorszint idegkárosodást eredményezhet. Nemzetközi vizsgálatból derült ki, hogy az újonnan felismert 2-es típusú cukorbetegek között nagy számban vannak olyanok, akiknél már a felismeréskor vizsgálattal kimutatható az idegi károsodás, az úgynevezett neuropátia. 

Ez a végtagokon panaszokat okozó mozgató, érző és vegetatív funkciókat ellátó idegek károsodását jelenti. A perifériás idegek károsodása az esetek többségében a lábakon jelentkezik. A cukorbetegek kezdetben bizsergésről, égő érzésről, valamint zokni- vagy kesztyűszerűen jelentkező érzéskiesésről számolnak be. A beteg előbb-utóbb nem képes érzékelni a például vízhólyag, cipőben lévő éles kavics, vágás okozta fájdalmat, így a keletkezett seb igen könnyen elfertőződhet, és hozzájárulhat például a fekély kialakulásához. A lábamputációk nagy része úgynevezett diabéteszes láb, cukorbetegség okozta fekély miatt válik szükségessé.

Mit lehet tenni?

A vércukorszint normalizálása és a gyógyszeres kezelés mellett tüneti szereket is lehet alkalmazni. Fontos a lábak tisztán tartása, rendszeres ellenőrzése és diabéteszes cipő viselésére is – mondta a szakorvos.

Elsősorban az arcidegzsába és az isiász ismert, ám sokkal több betegség tartozik az úgynevezett neuropátiás fájdalmak körébe.