Míg a demokrácia és a szabadság alapértékeire épülő amerikai-magyar Közép-európai Egyetem (CEU) egyre távolabb (nyugatabbra) kerül Magyarországtól, addig a Kínai Kommunista Párt közvetlen irányítása alá tartozó sanghaji Fudan Egyetem szép lassan megtelepedik Budapesten. A magyar kormány annyira örül ennek, hogy egy év leforgása alatt háromszor is hírt adott a hazánkat ért megtiszteltetésről – ugyanis az ilyen hierarchikus, szelektív és felülről irányított egyetemek egyikének sincs még külföldi kampusza.
Először tavaly októberben értesülhettünk arról, hogy a Fudan kettős diplomaprogramot indít az „üzletemberek” kezére átjátszott Budapesti Corvinus Egyetemen. Úgy tűnik, ebben az esetben sem a kormányt, sem a kormányfőt nem zavarta, hogy ez bizony nem fair a többi magyar egyetemre nézve.
Merthogy a CEU-val egyebek mellett az volt Orbán Viktor gondja, hogy az ott tanulók magyar és amerikai diplomát is kapnak, míg a többi egyetem diákjai csak egy magyar oklevelet szerezhetnek, és ez milyen csúnya dolog, sőt egyenesen csalás. Tehát amit a CEU esetében elfogadhatatlannak tartottak a kereszténydemokrata lelkületű kormánytagok, az a kínai egyetemnek nemcsak megengedhető, hanem büszkén vállalható, a hazai felsőoktatást erősíti.
Olyannyira, hogy a kettős diplomaprogram elindítása mellett hamarosan saját kampuszt is kap Budapesten a Fudan. Az erről szóló egyetértési nyilatkozatot hétfőn (nem sokkal a CEU elüldözésének egyéves évfordulója után) írta alá Palkovics László innovációs és technológiai miniszter és Hszü Ning-seng Fudan-elnök, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának meghosszabbított karja.
Homályos hátterű orosz bank, terrorszervezetekhez köthető török iskola, Türk Tanács – és most egy kínai egyetem. Az irány már jól látszik.