Szlovákia;Ján Kuciak;Marian Kocner;

2019-12-19 13:25:51

Kuciak-gyilkosság: elkezdődött a per, öten ülnek a vádlottak padján

A bíróság elfogadta a vádiratot és januárra, valamint februárra kitűzte a főtárgyalás időpontjait.

Megkezdődött csütörtökön a Ján Kuciak szlovák tényfeltáró újságíró és élettársa, Martina Kusnírová meggyilkolásának ügyében indított büntetőper a nyugat-szlovákiai Bazinban. Kuciakot és Kusnírovát tavaly február 21-én a Galántához közeli Nagymácsédon a házukban gyilkolták meg.

Kuciak gyakran írt a vállalkozó zavaros üzleteiről is. Kocner állítólag 70 ezer eurót (22,4 millió forint) fizetett a gyilkosságért az elkövetőknek. Kocner mellett a további vádlottak

Utóbbi vádalkut kötött az ügyészséggel, amelynek köszönhetően enyhébb büntetésre számíthat, a tárgyaláson nem is jelent meg. A vádalkut azonban még a bíróságnak is jóvá kell hagynia. Ezt a tárgyalást december 30-ra tűzte ki a testület.

A különleges büntetőbíróságnak, amely Szlovákiában a legsúlyosabb bűncselekményekkel foglalkozik, először is arról kell döntenie, hogy befogadja-e a vádiratot rendes tárgyalásra. Marek Para, Marian Kocner ügyvédje a bíróságon azt mondta: a védelem ellenzi az ügy tárgyalását, mert szerinte a vizsgálati anyag nagyon hiányos, és sérültek a védelem jogai is. Daniel Lipsic, a Kuciak család ügyvédje alaptalannak minősítette, és elutasította Para állításait.

Ha a bíróság elfogadja a vádiratot, ki kell tűznie a tárgyalás időpontját is, amelyen a vádlottak bűnösségéről döntenek. És Ruzena Sabová, a taláros testület elnöke a csütörtöki tárgyalás után közölte:

A vádirat megtárgyalásán a meggyilkolt újságíró és barátnője szülei is megjelentek. A hatalmas érdeklődéssel várt perre több mint száz szlovákiai és külföldi újságíró akkreditáltatta magát. A tárgyalást ezért nem a különleges bíróság bazini székhelyén, hanem a jóval nagyobb befogadóképességű helyi jogi akadémia nagytermében tartják.

Ján Kuciak oknyomozó újságíró és barátnőjének februári meggyilkolása Szlovákiában tavaly tavasszal kormányellenes tüntetésekhez és belpolitikai válsághoz vezetett. A közvélemény és a sajtó élesen bírálták a kormányzatot, azt állítván, hogy korrupt, és megtűri a maffia működését az országban. A tiltakozási hullám következtében Robert Fico kormányfő és Robert Kalinák belügyminiszter lemondásra kényszerült, az új kormányfő Peter Pellegrini lett. Az eltelt másfél év alatt mérsékelten csökkent a Fico irányította kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) párt támogatottsága is. A kormánykoalíciós Szlovák Nemzeti Párt és a Most-Híd szlovák-magyar vegyespárt népszerűsége szintén visszaesett.