korrupció;bevándorlás;CEU;hazugságok;

2019-12-28 08:05:00

Az ünnep hete

Azt állította Orbán Viktor miniszterelnök (a Magyar Nemzetnek adott karácsonyi interjújában arra a kérdésre, hogy nem érzi-e kudarcnak az októberi önkormányzati választásokat), hogy „másfél évvel a parlamenti választások után talán mi vagyunk az egyetlen kormánypárt Európában, amelyik a támogatását megőrizte, sőt növelni is tudta”.

Ezzel szemben a tény az, hogy Boris Johnson Konzervatív Pártja a korábbinál jóval nagyobb arányban győzött a brit választáson, és ugyanez igaz Sebastian Kurz Osztrák Néppártjára is. Velük ellentétben a Fidesz úgy tört előre októberben, hogy elveszítette Budapestet és számos nagyobb várost. Még egy ilyen győzelem, és a Fidesz remélhetőleg elveszti a háborút is.

Azt is állította Orbán (ugyanott), hogy „ma Európában léteznek bevándorló országok, vegyes kultúrájú, keresztény–muszlim társadalmak”.

Ezzel szemben a tény az, hogy az Európai Unióban nem léteznek bevándorló országok, csupán olyanok, amelyek bizonyos mértékig támogatják a rendezett, ellenőrzött bevándorlást. Ilyen egyébként a XX. század legsikeresebb országa, az Egyesült Államok is. De Európában nincsenek vegyes társadalmak sem, legföljebb az unión kívül, például Albániában, Észak-Macedóniában vagy Bosznia-Hercegovinában. A muszlimok aránya az Európai Unióban mindössze 5 százalék (a legnagyobb Franciaországban, ahol 9 százalék), amitől egy társadalom nem válik vegyes kultúrájúvá, csupán olyanná, ahol láthatóan megjelenik más vallás, más hagyomány, más kultúra is. A francia vagy a német kultúrát azonban egyáltalán nem határozza meg a muszlim jelenlét, legföljebb kis, bár növekvő mértékben az attól való félelem. De kérem a miniszterelnököt, ne féljen annyira.

Azt állította továbbá a kormányfő (szintén az ünnepi interjúban), hogy „a CEU ügyét olyanok fújták fel, akiknek az országában ilyen egyetem nem is működhetne, mint például Németországban vagy Hollandiában”.

Ezzel szemben a tény az, hogy mindkét országban működik olyan magánegyetem, amely amerikai diplomát ad ki, mint ahogy eddig a CEU tehette Magyarországon. A hollandiai Leidenben a Webster, Berlinben pedig a Bard College. Úgy kell nekik, meg az igazságnak. 

Azt állította ezen kívül Orbán (a Magyar Nemzetben), hogy „a magyar, a cseh, a lengyel vagy a szlovák korrupció szintje nem nagyobb, mint Ausztriában, sőt mint Skandináviában, ahol bankok dőltek be szimpla korrupció vagy pénzmosás miatt”.

Ezzel szemben a tény az, hogy nem dőltek be bankok, bár a Danske Bank kétségtelenül megrendült egy nagy pénzmosási botrány miatt, amely a bank észtországi leányán keresztül zajlott. Az északi országok azonban minden tény és a közmegegyezés szerint is a legkevésbé korruptak az egész világon. A legutóbbi felmérés alapján az első ötben szerepel Dánia, Finnország és Svédország, míg Ausztria a 14-ik. A mi körünkből a lengyelek a legjobbak a 36. helyen, utánuk a csehek a 38-on, Szlovákia az 57-ik, Magyarország pedig a románok mögé szorulva a 64-ik. Ha Orbán Viktor szerint ez nem igaz, akkor vagy nem hisz a szemének, a tényeknek és a mindennapi életnek, vagy nem törődik velük.