termőföld;BMW-gyártás;

2020-01-02 10:02:32

Betonból nem lesz humusz

Lassan egy éve levélben fordultam az agrárminiszter úrhoz, többek közt annak kapcsán, hogy meddig betonozzuk még termőföldjeinket, miért nem az úgynevezett barnamezős beruházások, elhagyott gyártelepek hasznosítása élvez előnyt. Egyre- másra „büszkélkedünk” a zöldmezős beruházásokkal, most éppen a BMW autógyár építésével, vagyis ismét a termőföld csökkentésével. 

Hazánk azon nagyon kevés ország egyike, ahol a lakosságnak a biztonságos mennyiségű, minőségű és megfelelő választékú élelmiszereket, gyermek- és felnőtt innivalókat meg lehet termelni, tehát nem igazán szükséges importra szorítkoznunk. Sem mennyiségire - erre a minőségire aztán pláne nem. A választékbővítés más kérdés.

Alapigazság, hogy az élelmiszer ellátásban a minimálisra kell szorítani a külföldtől való függőséget. Hazánkban az élelmiszer nem lehet ellátás kockázati kérdés, és semmiképpen sem ellátás kockázati tényező. Mikor lesz ez végre érthető? Márpedig a termőföldek betonozása, a „büszke zöldmezős beruházások”, ráadásul kiváló minőségű termőtalajokon (pl. Debrecen), ennek pontosan ellentmondanak. Miért pusztítunk, és építünk szándékosan piacot másnak? Hihetetlen mértékű állami támogatással olcsó munkaerő a betonozott termőföldön? Maradnak a gyengébb minőségű földek, melyek több befektetést igényelnek, költségesebb termelés, drágább agrotechnika, hozamhajhászás, talajkizsigerelés. Folytassam? Nem tudom elhinni, hogy ezt nem látják…. Persze kényelmesebb szép overallban összeszerelni, de egy kormányzatnak az is dolga lenne, hogy ez ne (csak) így legyen.

Nos, álljon itt az Agrárminisztériumtól kapott, iktatószámmal ellátott, tehát hivatalos válaszlevél (mely szinte postafordultával megérkezett). 

„A termőföld Magyarország egyik legfontosabb, legnagyobb mértékben rendelkezésre álló természeti erőforrása, amelynek megőrzése, illetve sokoldalú funkcióképességének fenntartása jelentős nemzetgazdasági érdek, melyet a törvény eszközeivel kell biztosítani. Az Alaptörvény P) cikkének célja a nemzeti erőforrások, köztük a termőföld kiemelt védelmének a biztosítása (...). 

Az Agrárminisztérium egyik fő feladata a termőföld védelme és a jogszabályi környezetének kialakítása. A termőföld mennyiségi és minőségi védelmével kapcsolatos rendelkezéseket a termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Tfvt.) tartalmazza. (...) A termőföld mennyiségi védelme elsősorban úgy valósul meg, hogy a termőföld más célú hasznosítására részletes szabályozást tartalmaz a törvény. 

A Tfvt. főszabályként rögzíti, hogy a termőföldet más célra csak kivételesen - elsősorban a gyengébb minőségű termőföld igénybevételével - lehet felhasználni, és a termőföld igénybevételét az indokolt szükségletnek megfelelő legkisebb területre kell korlátozni. A termőföld más célú hasznosítására pedig főszabályként az ingatlanügyi hatóság engedélyével kerülhet sor. A Tfvt. ezen túlmenően szabályozást tartalmaz a termőföld újrahasznosítására is. (...)  

Kormányzati szándék a beadványában is említett ún. barnamezős területek felmérése, majd újrahasznosítása. Az 1/2014. (1. 3.) OGY határozat értelmében a művelés alól kivett területek növekedését, melyet szinte teljes egészében a települések terjeszkedése, az infrastrukturális és zöldmezős beruházások miatti beépítés okozott, meg kell állítani. (...) Az OGY határozat a termőföldek védelmével kapcsolatban az alábbi fejlesztéspolitikai feladatokat fogalmazta meg: a termőföldvagyon védelme; a termőföld más célú hasznosításának korlátozása; a felhagyott területek újrahasznosítása; a zöldmezős beruházásra és erdőtelepítésre csak a gyengébb minőségű termőföldeken kerülhet sor; a területhasználati funkciók területi igényeinek minél kisebb termőfelület kieséssel járó harmonikus összehangolása; a barna mezős beruházások szorgalmazása. 

A 1128/2017. (III. 20.) Kormányhatározattal elfogadott, a 2017-2026 közötti időszakra szóló Nemzeti Tájstratégia több pontjában is rögzítette a barnamezős területek felmérésének és tájrehabilitációjának szükségességét. 

A fentiek alapján tehát megállapítható, hogy a termőföld mennyiségi védelmére vonatkozó szabályokat törvény, a már hivatkozott Tfvt. rögzíti, a beadványában példaként említett ún. barnamezős területek felmérése és újrahasznosítása pedig kormányzati szándék. A termőföldvagyon megőrzése érdekében az Agrárminisztérium is megteszi a szükséges és lehetséges intézkedéseket.” 

Van Alaptörvény, termőföldvédelmi törvény, barnamezővel kapcsolatos hangsúlyok, tájrehabilitációs elképzelések, bizonyos területek revitalizációja, kormányhatározat, Nemzeti Tájstratégia. Csupa jól csengő, bemutatható szöveg, de valójában hol is tartunk? Mi valósult meg ebből? Hol a barnamező-kataszter? A BMW gyár területének kijelölése éppen ellentmond a termőföldvédelmi törvénynek. Vagy ekkora a szükség?  

Mekkora termőterületek kerülnek még beton alá? Mikor lesz végre világos, hogy a termőföld a legnagyobb érték, s ha elfogy, nincs min termelni, nem lesz mit enni, vagy ha igen, megfizethetetlen áron? Szállóigévé vált egy mondás, hogy ne azt nézzék, amit mondok, hanem azt, amit csinálok. Szavak vannak - tett mikor lesz? A tisztelt döntéshozók elolvasták azt, amiről döntést hoztak? 

Az elmúlt harminc évben már egy megyényivel csökkent Magyarországon a termőföld mennyisége.