sajtótájékoztató;Orbán Viktor;TASZ;

2020-01-10 14:05:30

TASZ: nyilvánossá kell tenni, hogy ki és hogyan juthat be az "Orbáninfóra"

A jogvédők szerint ha van olyan esemény, ami kiemelt közérdeklődésre és így sajtófigyelemre tarthat számot, akkor az egy miniszterelnöki sajtótájékoztató.

Elképesztő ködösítéssel igyekszik a kormány összezavarni a közvéleményt azután, hogy több szerkesztőséget nem engedtek be a csütörtöki „Orbáninfóra” - véleményezi a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a héten történteket. Orbán Viktor miniszterelnök ugyanis olyat tett csütörtökön, amit szinte sosem: kiállt újságírók elé, hogy kérdésekre válaszoljon. Végül mégis jóformán csak a kormánypárti sajtó képviselőivel beszélgetett: a Népszava tudósítója – csakúgy, mint az AP, a BBC, a HVG, a 444 és az Inforádió – nem kapott lehetőséget a sajtótájékoztatón, hogy feltegye kérdéseit,

A 24.hu-nak azóta három különböző magyarázatot adtak elő a kizárás indokáról. Elsőként arra hivatkoztak, hogy telefonon kellett volna regisztrálni, de ők e-mailt küldtek. Pár órával később Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár a tényeket meghazudtolva azt állította, hogy a stáb nem érkezett meg időben. A harmadik magyarázat már pénteken érkezett, ezúttal Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke nyilatkozott arról, hogy csak azokat a szerkesztőségeket hívták meg, amelyikek visszatérő vendégek a Gulyás Gergely féle Kormányinfókon. A TASZ ezt úgy összegzi:

A probléma nem ma kezdődött, évek óta teljesen átláthatatlan a Kormányinfóra történő regisztráció folyamata, így a független sajtó munkatársai soha nem tudhatják, hogy mit, mikor és hogyan kell tenniük azért, hogy bejuthassanak. A TASZ már korábban pert indított a Miniszterelnöki Kabinetiroda ellen a kérdés tisztázásáért, a nyertes per nyomán pedig kiderült, hogy 

A jogvédők szerint ha van olyan esemény, ami kiemelt közérdeklődésre és így sajtófigyelemre tarthat számot, akkor az egy miniszterelnöki sajtótájékoztató. A végrehajtó hatalom és annak feje köteles a nyilvánosságot a lehető legszélesebb körben tájékoztatni, aminek egyik eszköze, hogy az országosan ismert, nagy elérésű online lapok újságíróinak rendelkezésére áll, a kérdéseikre válaszol. Ebből az is következik, hogy a kormánynak időben megismerhetővé kell tennie a regisztráció folyamatát, és ezt a nyilvánosság elé kell tárnia. Ellenkező esetben marad az önkény és a nyilvánosság további szűkülése.