Hunvald György;ítélet;hűtlen kezelés;

2020-01-13 15:25:39

Egy évet kapott Hunvald György, de nem megy börtönbe

A hűtlen kezelésért elítélt korábbi polgármestert közel 30 millió forint kifizetésére is kötelezte a bíróság.

Első fokon egy év szabadságvesztésre ítélte hétfőn Hunvald Györgyöt a Pesti Központi Kerületi Bíróság, az Erzsébetváros szocialista polgármestereként mintegy 15 éve elkövetett, több tízmilliós hűtlen kezelés miatt – írja az MTI. Mivel azonban a büntetési tételt már előzetes letartóztatása során letöltötte, Hunvaldnak nem kell a rácsok mögé vonulnia.

A volt MSZP-s politikus, korábbi parlamenti képviselő és VII. kerületi polgármester ellen több büntetőeljárás indult, és csaknem három évet töltött előzetesben. Volt olyan ügy, amelyben jogerősen felmentették, és volt olyan, amelyikben elítélték.

Az első fokon most lezárt eljárásban négy megbízási szerződés, továbbá egy szocialista politikus mobiltelefon-használata miatt kellett Hunvaldnak bíróság elő állnia, az ügyben már volt jogerős ítélet, majd perújítás is.

A bíró szóbeli indoklása szerint Hunvald György hűtlen kezelést követett el a négy megbízási szerződéssel, melyeknél nyilvánvaló, hogy nem történt érdemi munkavégzés, nem is volt erre irányuló szándék, a teljesítés igazolások pedig fiktívek volt.

A kétezres évek második felében kötött szerződések közül voltak olyanok, amelyek alapján havi 300-400 ezer forintot fizettek ki éveken keresztül. A VII. kerületi önkormányzatnak ezzel az elsőfokú ítélet szerint mintegy 28 millió forint kárt okoztak.

A bíróság a mobiltelefon-használat engedélyezése kapcsán ugyanakkor azt állapította meg, hogy nem történt bűncselekmény.

Nyomatékos enyhítő körülménynek tekintették a rendkívüli időmúlást, amiről Hunvald György nem tehet, ugyanakkor a súlyosító körülmények között említették, hogy a vádlott a bűncselekményeket országosan ismert politikusként követte el, éveken át. 

A bíróság arra is kötelezte Hunvald Györgyöt, hogy fizessen meg mintegy 28 millió forintot és kamatait az erzsébetvárosi önkormányzatnak. Az ítélet nem jogerős – az ellen az ügyész, a vádlott és a védője is fellebbezett, így a büntetőügy másodfokon a Fővárosi Törvényszéken folytatódik majd.