Győzelemmel felérő döntetlen az olimpiai és világbajnok ellen

Népszava
2020.01.13. 22:06

Fotó: ANDREAS HILLERGREN / AFP
Kiváló teljesítménnyel a magyar férfi kézilabda-válogatott 24-24-es döntetlent ért el Dánia ellen az osztrák, norvég, svéd közös rendezésű Európa-bajnokságon.
Fantasztikusan kezdett a magyar válogatott, amely nyitott védekezésével meglepte a dánokat. Az északiak kapkodtak, Mikler Roland bravúrjai pedig még inkább elbizonytalanították őket. A fiatal magyar játékosok felszabadultan, bátran játszottak a dán klasszisok ellen, jellemző az első felvonásra, hogy végig a magyaroknál volt az előny - egy-egyszer egyenlíteni tudott az ellenfél -, a 22. percben már 10-6-ra is vezetett Gulyás István szövetségi kapitány csapata. A négy gólos előnyből kettőt sikerült a játékrész végéig megőrizni (13-11).
A második játékrészben öt perc elteltével 16-13-as vezetésnél időt kértek a dánok, akik nem tudtak mit kezdeni a fantasztikusan védekező és türelmesen támadó, a az akciókat ziccerig kijátszó magyar csapattal. Az északiak átálltak a 7-6 elleni támadásra. Mikler a 37. percben már a nyolcadik védését mutatta be, 38 százalékos mutatója káprázatos volt!
A 44. percben egyenlítettek a dánok (18-18), akik nem a létszámfölényes támadásaikkal, hanem az elrontott magyar támadások utáni lerohanásokból elért találatokkal zárkóztak fel. Hornyák Pétert küldték ki a játékvezetők tizennégy perccel a vége előtt, mert megütötte ellenfelét 20-18-as magyar vezetésnél. Az emberhátrányos időszakot eggyel elveszítette a csapat, majd 21-20-nál a dánok kerültek hátrányba, mert Bóka Bendegúzzal szabálytalankodtak gólhelyzetben.
Tíz perc volt hátra, 22-21-re vezettek a magyarok, az olimpiai bajnok ellenfél még egyszer sem volt előnyben a meccsen! Öt perc volt hátra, amikor Bartók Donát kiállítása miatt hátrányba került a magyar együttes, a hazaiak pedig egyenlítettek (23-23) és három és fél perccel a befejezés előtt először vezettek a dánok (23-24). Szita Zoltán remek lövéssel egyenlített (24-24), 53 másodperccel a vége előtt időt kértek a dánok, de nem tudtak gólt szerezni.
Nyolc másodperce maradt a magyar csapatnak a győzelem megszerzésére, egy időn túli szabaddobásra még futotta, de Szita lövése elakadt a falban. A magyar csapat fantasztikus bravúrt ért el a sokkal esélyesebb Dánia ellen és versenyben maradt a továbbjutásért!

Izland nyert, nyílt a verseny

Népszava
2020.01.13. 20:45

Izland második csoportmérkőzését is megnyerte, 34-23-ra kiütötte Oroszországot az osztrák, norvég, svéd közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságon az E jelű csoportban. Ebben a négyesben eddig minden találkozó váratlan eredménnyel zárult, hiszen a nyitó körben a magyarok számunkra különösen kellemes meglepetésre 26-25-re bizonyultak jobbnak az oroszoknál. A magyar csapatnak ez volt az első sikere világversenyen Oroszország ellen. Izland a nyitányon, a világbajnok Dániát győzte le 31-30-ra.
A torna előtt Dánia és Oroszország tűnt a két esélyesnek a csoportban, ehhez képest az oroszok két vereséggel szinte reménytelen helyzetbe kerültek. Nagy a nyomás a dánokon is.
Nem csupán ebben a kvartettben születtek váratlan eredmények, a legnagyobb szenzáció a világbajnoki bronzérmes franciák búcsúja a csoportkör után: Nikola Karabaticék Portugáliától 28-26-ra, Norvégiától 28-25-re kaptak ki. A franciák szerencséje, hogy a gyászos szereplés ellenére nem kell lemondaniuk olimpiai álmaikról, a tavalyi világbajnoki harmadik helyükkel ugyanis jogot szereztek a részvételre a tavaszi olimpiai selejtezőtornán. Idén változott az Eb lebonyolítása, először vesz részt huszonnégy csapat a tornán.
A hat darab négyes csoportból az első két helyezett jut tovább a középdöntőbe (korábban az első három ment tovább), ahol két hatos csoportban folytatódnak a küzdelmek. Itt újabb négy forduló következik (azok játszanak egymás ellen, akik a csoportkörben nem találkoztak), majd az első két-két helyezett keresztbejátszása után alakul ki a döntő és a bronzmérkőzés párosítása.

Zidane legyőzhetetlen

Népszava
2020.01.13. 20:26

Fotó: GIUSEPPE CACACE / AFP
Minden döntőjét megnyerte a Real Madrid labdarúgócsapatának kispadján Zinédine Zidane. A francia szakember összesen három Bajnokok Ligáját, két-két-két európai Szuperkupát, klubvilágbajnokságot és spanyol Szuperkupát nyert csapatával. Utóbbiból a másodikat egy új lebonyolítási rendszerben hódította el, idén először négy csapat csatázott a spanyol Szuperkupáért. A tornát Szaúd-Arábiában rendezték, a fináléba a két fővárosi nagy csapat, a Real Madrid és az Atlético jutott be.
A finálén sokáig nem történt semmi, a gól nélküli kilencven perc során a Real két, az Atlético egy nagy helyzetet hagyott ki. A kétszer tizenöt perces hosszabbítás előtt Diego Simeone, az Atlético Madrid vezetőedzője lecserélte José Giménezt. A játékos a döntést nagyon nehezen fogadta el, előbb odaszólt a trénernek, majd a kispadon csapkodott maga körül, nem volt könnyű megnyugtatni. A ráadásban látványosabb lett a játék, mindkét kapu előtt adódtak ígéretes lehetőségek, a 115. percben a Real korábbi futballistája, Alvaro Morata egyedül tört volna kapura, amikor Federico Valverde buktatta. Valverdét kiállították, utána nagy lökdösődés alakult ki a pályán, a játékvezető három futballistának is sárga lapot mutatott fel.
Gól nem született, jöttek a tizenegyesek, ebben a műfajban a Real 4-1-re bizonyult jobbnak ellenfelénél.
"Végig hittünk abban, hogy nyerhetünk – idézte a goal.com Zidane-t. – Egy kupát megnyerni sosem könnyű, s még kevésbé az, ha az Atlético legyőzésére van ehhez szükség. Mind a két csapatnak megvolt az esélye a sikerre. Sosem egyszerű, de mindig higgadtak és magabiztosak próbálunk lenni.”
A találkozó legjobbjának a kiállított Valverdét választották meg.
"Nagyon bosszús és csalódott voltam, hogy emberhátrányba kerül miattam a csapat, de úgy éreztem, nincs más lehetőség arra, hogy elkerüljük a kapott gólt - jelentette ki Valverde. - Moratától is elnézést kértem a mérkőzés után, remélem, megérti, hogy védekező játékosként csakis a gól elkerülése lehetett a célom. Nem maradt más megoldás."
"Pontosan azt tette, amit tennie kellett – reagált a mérkőzést követő sajtótájékoztatón Simeone a Valverde-szituációra. – Az előtte nyújtott teljesítmény mellett, ezzel a mozdulattal nyerte meg a mérkőzést a Realnak. Ez volt a meccs legfontosabb megmozdulása, ha folytatódott volna az akció, minden valószínűség szerint gól a vége. Azt mondtam neki, hogy tette, amit kellett, ne aggódjon."