börtön;börtönviszonyok;

2020-01-15 11:23:45

Felfüggesztette a kormány a borzalmas börtönviszonyok miatt megítélt kártérítések kifizetését

Orbán kiadta az ukázt, a kormány az Európa Tanácsban és az Európai Parlamentben is megvitatná, járhat-e kártérítés az elítélteknek.

A kormány az Európa Tanácsban és az Európai Parlamentben vitatná meg, tényleg jár-e pénz azoknak az elítélteknek, akiknek a rossz börtönkörülmények miatt ítéltek meg kártérítést. Addig felfüggesztették a kártérítések kifizetését - mondta Tuzson Bence, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára a HírTV-ben. (A hírt a 444 szúrta ki.)

Tuzson szerint 12 ezer eljárásról van szó, ami azért lehetséges, mert „erre üzlet épült, az üzlet lényege pedig abban áll, hogy ezek az emberek ott vannak a börtönben és, amint belép a börtönbe rögtön feltűnik valaki, valamilyen civil szervezet, valamilyen ügyvéddel az oldalán, hogy ebből bizony üzletet lehet csinálni. Köztudott, hogy futószalagon lehetett pereket nyerni. Ennek a gyakorlatnak véget kell vetni, az nem lehetséges, hogy bűnözőknek fizet a magyar állam”.

A jelszót Orbán adta ki évindító sajtótájékoztatóján, amikor a gyöngyöspatai szegregáció miatt a roma gyerekeknek megítélt kártérítés mellett a börtönviszonyok miatti jóvátételt is támadta. Az erről készült videót a Fidesz külön megosztotta a Facebookon.

Tuzson HírTV-s fellépése után Nacsa Lőrincet, a KDNP frakciószóvivőjét állították ki, hogy a kormánypártok nevében elmondja: mára tízmilliárdos iparággá vált a "börtönbiznisz", amelyen bűnözők, dörzsölt ügyvédek és Soros-szervezetek gazdagodna. Nagy meglepetésre közölte: Orbán Viktor miniszterelnöknek teljesen igaza van abban, hogy véget kell vetni a "börtönbiznisznek". 

Mára 12 ezer ilyen pert indítottak a magyar állam ellen közel tízmilliárd forintos kártérítési összegben - közölte az MTI tudósítása szerint kereszténydemokrata képviselő, hangsúlyozva, hogy ez így nem mehet tovább. 

"Nem a törvény uralkodik, hanem a politikus önkénye"

Kádár András Kristóf, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke viszont már Orbán megnyilatkozása után közölte, hogy "a miniszterelnök téved, ezeket a kártalanításokat magyar bíróságok ítélik meg, magyar törvények alapján". Ezekhez az ítéletekhez pedig 

Így sok esetben voltaképpen az áldozatoknak fizeti ki a pénzt a kormány. Tuzson bejelentése után, szerdán közösségi oldalán is kiadott egy közleményt a Magyar Helsinki Bizottság. Ebben azt írják: "ahol a törvények alapján meghozott jogerős ítéleteket egy politikus utasítására semmibe lehet venni, ott nem a törvény uralkodik, hanem a politikus önkénye". Azt is hangsúlyozzák, hogy tudomásuk szerint

Megjegyzik, nyilvánvaló hazugság az is, hogy "civil szervezetek járnak be ügyvéddel börtönbe", hiszen köztudottan kitiltotta onnan őket a kormány lassan három éve.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága még 2015-ben mondta ki egy ítéletben, hogy ellentétes az Emberi Jogok Európai Egyezményével, sérti a megalázó vagy embertelen bánásmód tilalmát, hogy túlzsúfolt cellákban tartják fogva az elítélteket. 

Az ítélet azt is kimondja, hogy Magyarországnak az ítélet jogerőre emelkedésétől számított féléven belül menetrendet kell kidolgoznia arra vonatkozólag, hogy milyen módon szünteti meg az egyezményt sértő állapotokat, illetve milyen intézkedésekkel tervezi megakadályozni a további jogsértést, illetve kárpótolni a túlzsúfoltság kárvallottait.