Bundesliga;labdarúgás;

2020-01-19 17:56:00

Két góllal álmodott a Dortmund újonca

Huszonhárom perc alatt háromszor talált a kapuba Erling Haaland, a Borussia Dortmund labdarúgócsapatának tizenkilenc éves újonca.

Több európai sztárcsapat is meg akarta szerezni Erling Haalandot, az RB Salzburg 19 éves norvég labdarúgóját. A csatárt vitte volna a Juventus, a Manchester United, a Manchester City, a Real Madrid, a futballista azonban a Borussia Dortmundot választotta, hallgatva tanácsadóira, akik azt mondták neki, a német klubnál több időt tölthet a pályán, mint valamelyik sztárklubnál. A dortmundiak 20 millió eurót fizettek a játékosért.

Lucien Favre vezetőedző a labdarúgó Bundesliga első tavaszi fordulójában az Augsburg elleni idegenbeli találkozón a kispadra ültette az új szerzeményt. A szakember szerint a fiatal klasszisnak még egy kis időre van szüksége, hogy megismerje a dortmundi játékrendszert és fölvegye a német bajnokság tempóját. Amikor azonban az Augsburg 3-1-re vezetett, Favre az 56. percben pályára küldte Haalandot és a szőke csatár nem tétlenkedett sokáig: három perccel a beállása után megszerezte első találatát dortmundi mezben, amit további kettő követett.

Haaland huszonhárom perc alatt vette be háromszor az ellenfél kapuját, ilyen gyorsan még senki sem lőtt három gólt a bemutatkozó meccsén a Bundesliga történetében. A fiatal futballista háromszor próbálkozott kapura lövéssel, minden kísérletéből gól lett.

"Megváltozott a játékunk, amikor Erling pályára lépett, sokkal veszélyesebbek és eredményesebbek lettünk - mondta Favre a lefújás után. - Nagyon örülök, hogy ilyen jól sikerült a bemutatkozása, napról napra jobban beilleszkedik a játékrendszerünkbe."

Amíg Haaland a kispadon ült, 12:8 volt a kapura lövések aránya az Augsburg javára, beállása után a Dortmundnak 9, az Augbsurgnak csak egy kísérlete volt. Haaland előtt három másik játékos is az Augsburg ellen játszotta első bajnokiját dortmundi színekben és mindhárman három góllal debütáltak. Robert Lewandowski 2010-ben, Pierre-Emerick Aubameyang 2013-ban, Francisco Alcacer pedig 2018-ban talált be első dortmundi mezben játszott bajnokiján háromszor az augsburgi kapuba.

"A mérkőzés előtti éjszaka azt álmodtam, hogy két gólt szerzek, ha bizonyítási lehetőséget kapok, nem vagyok szomorú, amiért nem úgy alakultak az események, mint álmomban" - mondta a játékos a lefújás után. A dortmundi klub eredetileg nem akarta engedni nyilatkozni a játékost azzal az indokkal, hogy még nem tud elég jól németül, de a három gólja után a személye iránti nagy médiaérdeklődésre való tekintettel, lehetőséget kapott arra, hogy egy mondatot elmondjon angolul az augsburgi stadion vegyes zónájában.

A listavezető RB Leipzig a magyar válogatott Gulácsi Péterrel a kapuban 0-1-ről fordítva nyert otthon 3-1-re az újonc Union Berlin ellen. A vendégcsapatot hatezren kísérték el, ám a drukkerek csak a kezdősípszó után kezdtek el elhelyezkedni a számukra kijelölt szektorokban és az első tizenöt percben nem szurkoltak, így tiltakozva a lipcsei klubmodell ellen, amelynek lényege, hogy egy óriásvállalat pár év alatt felépített egy elsőosztályú csapatot. A fővárosiak tizedik percben született vezető találatát csendben nézték végig az Union szurkolói.

A Szalai Ádámot foglalkoztató Mainz a Sallai Rolandot a soraiban tudó Freiburgot fogadta. A magyar játékosoknak azonban kevés szerep jutott a találkozón, Szalai a 73. percben lépett pályára csereként, Sallai a kispadról nézte végig a mérkőzést, amely 2-1-es vendéggyőzelemmel ért véget.