Davos;Világgazdasági Fórum;

2020-01-21 08:05:00

A klímaváltozás a legfenyegetőbb veszély, nem véletlenül lett a davosi világgazdasági fórum fő témája

A fórumra készült jelentés szerint a klímaváltozás negatív hatásait hamarabb érezzük, mint azt eddig sejtettük.

Jubileumi Világgazdasági Fórumot rendeznek a svájci üdülőparadicsomban, Davosban keddtől péntekig, a világ vezető politikusai és közgazdászai ötvenedik alkalommal tanácskoznak arról, merre halad tovább a világ. Többtucatnyi állam- és kormányfő, valamint egy sor miniszter jelenik majd meg.

A mostani bizonyos tekintetben más lesz, mint a többi, hiszen olyanra korábban még sosem volt példa, hogy az egyik legjobban várt felszólalás egy 17 éves lány nevéhez fűződik. A meghívottak között ugyanis megtalálhatjuk Greta Thunberget is. A svéd klímaaktivista nyílt levéllel adta meg az alaphangot, a Guardianban megjelent dokumentumban minden résztvevőtől azt követelte, állítsák le azokat a beruházásokat, melyek révén károsanyag kerül a levegőbe.

Klaus Schwab, a fórum alapítója kissé aggódik is Thunberg fellépése miatt. A Die Weltnek kifejtette, mindent el kell követniük azért, hogy a davosi rendezvény ne váljon a svéd lány körüli médiafelhajtás áldozatává. „Nem csak Gretáról van itt szó, hanem egy teljes generáció iránt érzett aggodalomról, s arról, hogy nem teszünk meg mindet a bolygónk megóvásáért”.

A fórumra ellátogat egyebek mellett Donald Trump amerikai elnök. Kedden érkezik a svájci városba, azon a napon, amikor hazájában megkezdődik a vele szemben indított alkotmányos vádeljárás, az impeachment. Őt elsősorban az bosszantja, hogy Európában jelentős adókkal sújtják az amerikai világcégeket. Nem hiányozhat a fórumról Angela Merkel sem, aki jövőre köszön le a német kancellári tisztségről. Merkel csütörtökön beszél majd a fórumon. Irán bejelentette távolmaradását, így Davosban biztosan nem lesz közeledés Washington és Teherán között. Belpolitikai okokra hivatkozva lemondta a részvételt Boris Johnson brit kormányfő is.

A rendezvény előtt néhány nappal, a fórum által készített felmérés, a „Global Risk Report 2020” is azt mutatta ki, hogy a következő években a legnagyobb veszélyt a klímaváltozás következményei jelentik. Egyfajta munkadokumentumról van szó, amelyről a jelenlévők komoly vitákat folytathatnak. A dokumentumban 750 szakértőt és döntéshozót kérdeztek meg a világra leselkedő veszélyekről. A megkérdezettek több mint háromnegyede szerint nem is kérdés, hogy a klímaváltozás jelenti a legnagyobb kihívást, hiszen ez az élet szinte minden szintjén érezteti a hatását az életminőségtől kezdve a gazdasági növekedésig. A terrortámadásokat a megkérdezetteknek mindössze 23 százaléka jelölte meg komoly veszélyforrásként.

A jelentés rámutat, a klímaváltozás negatív hatásait hamarabb érezzük, mint azt eddig sejtettük. Az utolsó öt év a legmelegebb volt azóta, hogy rendszeresen mérik a hőmérsékletet, a 2019-es év pedig különösen forrónak számított. A dokumentum úgy véli, a klímaváltozás egyfajta szükségállapotot idéz elő halálesetekkel, szociális és geopolitikai feszültségekkel, negatív gazdasági következményekkel. A globális megoldást nehezíti a több országban tapasztalható erősödő nacionalizmus. Borge Brende, a gazdasági fórum elnöke ezért együttműködésre szólított fel, csak így enyhíthetőek a klímaváltozás negatív következménye.

A jelentés rámutat továbbá arra is, hogy több állatfaj halt ki. A helyzet drámaiságát jól illusztrálja, hogy az eltelt években tíz- százszorosa volt az állatfajok kihalásának mértéke, mint az előző 10 millió évben összesen. Ez pedig a tápláléklánc összeomlását vonhatja magával. Mindez a gazdaságra is kihat. A 750 szakértő 78 százaléka annak a véleményének adott hangot, hogy 2020-ban több országban a „belpolitika polarizálódása”, illetve gazdasági konfrontációk várhatóak. Csökken a konjunktúra, ami komoly kihívást jelent a döntéshozók számára.

Csakúgy, mint minden alkalommal, ezúttal is tüntetések kísérik majd a fórumot.