euró;forintárfolyam;

- Újra ütik a forintot – Mélypontra gyengül a hazai deviza

A decemberi erősödés után újra rekordmélységbe gyengült a hazai deviza. A gond egyre inkább a magyar kamatpolitikában keresendő.

Hétfőn történelmi mélypontja közelébe gyengült a forint az euróval szemben. Az európai deviza árfolyama egészen 337 forintig emelkedett – így alig hat filléren múlt a csúcsdöntés. A CIB Bank ezt megelőzően kiadott elemzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy míg decemberben erősödni tudott a forint, az elmúlt napokban úgy gyengült, hogy azt nem követték a környező országok devizái. Figyelemre méltó az is, hogy a hazai deviza a lengyel złotyval szemben is két százalékkal gyengült év eleje óta. Míg tavaly az elemzők jelentős része a nemzetközi és régiós hatásokkal magyarázta a forint újabb és újabb negatív rekordját, mára már egyértelmű, hogy a forint gyengélkedése a hazai folyamatok következménye. 

Az utóbbi hetekben nemcsak az euróhoz képest gyengült a forint, hanem szinte minden devizával szemben. Vagyis most nem arról beszélhetünk, hogy a feltörekvő piaci vagy a kelet-közép-európai devizákkal párhuzamosan esett a magyar deviza – írta a Portfolio.hu. A lap sorra vette a fontosabb devizák eddigi, 2020-as teljesítményét a dollárral szemben, amiből kiderül, hogy a forint az egyik legrosszabbul teljesítő deviza. A forintnál csak három deviza mutatott nagyobb gyengülést, azaz a chilei peso, a brazil reál és a dél-afrikai rand után a magyar forint a világ leggyengébb devizája.

Két tényező változott meg az elmúlt hetekben, amely a mostani forintgyengüléshez hozzájárulhatott – mondta a Népszavának Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető elemzője. Az elmúlt napokban jelentős forintbőség alakult ki a bankközi devizapiacon – ez a pénz nem találja a helyét, ezért is gyengülhetett az árfolyam. Az elemző szerint ez a helyzet a következő napokban, hetekben megváltozhat, amint beindulnak az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. nagyobb államkötvény kibocsátásai, ezek konszolidálhatják a forintlikviditást és így az árfolyamát is.

Az Erste elemzője szerint  a forint gyengülésének másik oka a régióban kialakult „meglepetés” infláció: nem a 4 százalékos decemberi magyar infláció lepte meg az elemzőket, hanem a román, a cseh, de még az euróövezethez tartozó szlovák pénzromlás is megugrott az év utolsó hónapjában, és hasonló a helyzet a bolgár, valamint a lengyel gazdaságban is. Vagyis kezdenek feltámadni az inflációs várakozások, amelyekre a régiós jegybankok monetáris szigorítással (kamatemeléssel) reagálnak majd, míg az MNB az utolsó pillanatig kitart laza monetáris politikája mellett, ami rontja a forint relatív pozícióját a környező országok devizáihoz képest – mondta Nyeste Orsolya. Vagyis a forint gyengülésének oka a továbbra is extra laza monetáris politika, amivel a jegybank elsődleges célja a gazdasági növekedés támogatása. Az Erste elemzője arra számít, hogy rövid távon inkább forinterősödésre lehet számítani, amint eltűnik a pénzbőség a bankközi piacról. Hosszabb távon azonban széles sávban 330-340 körül ingadozik a forint az euróval szemben, vagyis az elemző szerint nem lehet kizárni, hogy az idén a mostani 337 forintról akár 340-ig is emelkedhet az euró árfolyama. 

Hétfő délutánra hirtelen forintvételt követően 335 forintig erősödött a hazai deviza, azaz folytatódhat a hullámvasút.

Matolcsy megreformálná Maastricht-otAz eurózóna reformjára, a maastrichti kritériumok újragondolására van szükség - mondta Matolcsy György a hétfői Lámfalussy-konferencián. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének értékelése szerint az európai közös pénz első évtizede sikeres volt, ám másodikban néhány alapvető feltétel még mindig nem teljesült, ezért dialógust javasolt valamennyi eurót használó és az övezeten kívül lévő uniós tagállam számára arról, hogy miképpen reformálják meg a valutaövezetet. A megbeszélésbe bevonnák a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) is, amelyről Matolcsy György úgy vélekedett, hogy megfelelően kezelte a 2008-2009-es gazdasági világválságot, szemben az Európai Központi Bankkal (EKB). Ki lehetne használni azt a lehetőséget, hogy az IMF korábbi vezérigazgatója, Christine Lagarde áll most az EKB élén. Matolcsy György kiváló időpontnak tartaná megújulásra az 1992-es Maastrichti Szerződés harmincadik évfordulóját 2022-ben. Matolcsy György jelezte, hogy Magyarország elkészítette az euróövezet átalakításának „Fenntartható felzárkózás euróval” elnevezésű programját, ennek 300 oldalas kötetét be is mutatta a Lámfalussy-konferencia résztvevőinek. Ennek kapcsán hitet tett az euró magyarországi bevezetése mellett, de ennek időpontját homályban hagyta. Az MNB által alapított Lámfalussy-díjat idén Peter Praet, EKB 2019-ig vezető közgazdásza, és kormányzótanácsának tagja kapta. Az MNB első elnökéről elnevezett Popovics-díjat, pedig Baksay Gergely, az MNB Költségvetési és versenyképességi elemzések igazgatóságának igazgatója vehette át. B. M.

Lassuló gazdasági növekedést vár a Nemzetközi Valutaalap, már láthatóak a mélypont közeledtére utaló jelek is.