foglalkoztatás;

2020-01-21 09:08:27

Utazzunk a Marsra!

Az UNESCO statisztikájának tanúsága szerint Verne regényeinek népszerűségét mindmáig csak a Biblia és Marx-Engels művei előzik meg. Úgy tűnik, most a sci-fi megteremtőjének babérjaira tör Elon Musk, a Tesla elnök-vezérigazgatója, aki regényeket ugyan nem szándékozik írni, ezzel szemben a napokban merész tervet tett közzé. A Business Insider arról számolt be, hogy 2050-ig megvalósíthatónak tartja naponta (!) három Starship típusú űrhajó elindítását a Marsra. A száz személyes, újrahasznosítható űrjárművekből összesen ezer darab állna rendelkezésre, s addig tartana ez a gyorsított ütemű program, amíg - Musk szavaival - nem kolonializálják a vörös bolygót. Az üzletember Twitter-üzenetében egymillió fős létszám elérését tűzte ki célul. 

A félreértések elkerülése végett szögezzük le: nem holmi űrturista-járatokról van szó, amit az is jelez, hogy akár ingyenes szállítást is vállalnának. Akkor mi célt szolgálna mindez? Musk elárulta: a Marson számtalan munkalehetőség kínálkozik. A merész kijelentés igazságtartalma erősen megkérdőjelezhető, éppen ezért - addig is, amíg ennek a határtalan lehetőségnek a kapui kitárulnak - érdemes visszatérni a földi valóságba. Mégpedig a hazai tájakra, ahol a Musk által megálmodott méretekhez képest ugyan szerényebb mértékben, de a következő években még tovább bővülhet a foglalkoztatás. Legalábbis Varga Mihály vágya szerint: "még háromszázezer embert be lehet vonni a magyar munkaerőpiacra. Olyan intézkedéseket ... tervezünk, amelyek a munkanélküliek, a közfoglalkoztatásban levők, a nők, az időskorúak és a fiatalok foglalkoztatását elősegítik és támogatják." 

Mindennek szemmel tartása aligha lesz könnyű a pénzügyminiszter számára, ugyanis a foglalkoztatáspolitikai államtitkárság 2020. január 1-je óta már az innovációs és technológiai miniszter fennhatósága alá tartozik. Ha ott komolyan veszik a foglalkoztatotti létszám 300 ezer fős növelését, akkor a lehetetlenre vállalkoznak. Tavaly ugyanis összesen mintegy 30 ezerrel dolgoztak többen, mint egy évvel korábban, közülük mindössze 17 ezer volt a friss munkavállaló. A demográfiai adatok ugyanakkor makacs dolgok. A munkaadók ma azzal számolnak, hogy különböző okok miatt az elkövetkező időszakban évente mintegy 40 ezren tűnnek el a munkaerőpiacról. A 25-54 éves, úgynevezett legjobb munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája 3,0 százalékos, ami érdemben már nem csökkenthető. Ezen még az sem segít, hogy a jövő év végéig fokozatosan 65 évesre nő az öregségi nyugdíjkorhatár. 

A pénzügyminiszter álma már csak azért sem teljesíthető, mert a külföldön dolgozó magyarok létszáma - elsősorban a Brexit miatt - egyelőre nem növekszik, de az emigránsok még itthon vagy az új hazájukban született gyermekei feltehetően csak elenyészően számban döntenek majd úgy, hogy Magyarországon fognak dolgozni. (Minden hatodik magyar gyermek külföldön látja meg a napvilágot.) Varga Mihály is sejti: az orbáni munkaintenzív gazdaság helyett a tudásintenzív időszaka jött el. És ehhez még a Marsra se kell utazni.