vízilabda;női vízilabda-válogatott;

2020-01-23 20:30:34

Megint nem sikerült: egy góllal maradt alul Bíró Attila csapata

Egy góllal, 11-10-re kikapott a magyar női vízilabda-válogatott az elődöntőben Spanyolországtól a budapesti Európa-bajnokságon.

Legutóbbi öt elődöntőjét világversenyen elveszítette a magyar női vízilabda-válogatott Spanyolország ellen. Tétmeccseknél még lehangolóbb a mérleg, nyolcszor egymásután nyert a rivális, amely világbajnoki ezüstérmesként érkezett a kontinensbajnokságra és már a tokiói olimpiai kvótája is megvan, amelyért a magyar csapatnak még küzdeni kell.

"Le kell védekezni a centereiket, két remek centerük is van - mondta az M4 Sportnak a kezdés előtt Bíró Attila, a magyar együttes szövetségi kapitánya. - Kiválóan kell zónáznunk, ezzel megakadályozni, hogy eljusson a labda a centerekhez, ez lehet az egyik kulcs. A spanyolok kapusa ezen az Eb-n eddig nem védett jó formában, mentális erőben, harcosságban remélem, sikerül ellenfelünk fölé kerekedni."

Mindkét csapat elrontotta első támadását, a vezetést két perc elteltével Gurisatti Gréta szerezte meg, a 23 éves játékos hét méterről bombázott a jobb felső sarokba (1-0). A spanyolok - amint az várható volt, két centerrel támadtak - Keszthelyi Rita másodszor blokkolt lövést, Illés Anna pedig a második kiállított magyar volt, de ezt a spanyol előnyt is sikerült kivédekezni. A harmadik spanyol létszámfölénynél Espar lövését Kasó Orsolya védte, ám a játékvezetők videóztak, ami után kiderült, hogy a labda már a kapuvonal mögött volt, ezért gólt ítéltek (1-1). Kimaradt egy magyar emberelőny, az ellentámadásnál a spanyolok kaptak ötméterest, szerencsére Tarrago kapufára lőtte. A következő támadásnál Tarrago a rövid sarokba lőtt és vezetést szerzett a vendégeknek, amire Keszthelyi Rita kapufás góllal válaszolt (2-2). A negyed utolsó percében megint Tarrago talált be a magyar kapuba, Leimeter Dóra előnyből egyenlített (3-3). A döntetlen rendben volt, sajnos Gurisatti kezét hiába jegelték a második perc után, nem tudta folytatni a mérkőzést.

A második nyolc perc Ortiz felső kapufájával kezdődött, Illés Anna pedig létszámfölényes helyzetnél remek lövéssel visszaszerezte a magyaroknak a vezetést (4-3). A spanyolok nem kaptak meg egy jogos ötméterest, a magyarok nem használták ki az emberelőnyt és megúszásból egyenlített az ellenfél (4-4). Kimaradt előnyök mindkét oldalon, blokkok, támadó-szabálytalanságok után a spanyolok nyugodtak meg hamarabb és Espar újabb találatával két és fél perccel a negyed vége előtt ismét vezettek (4-5). A félidőig újabb találat nem született, Keszthelyi lövése elakadt a védőkben, a vendégek közelről a kapufát találták el, nem dőlt el semmi.

Az első magyar gól szerzője, Gurisatti visszatért a vízbe, a spanyol kaput Leimeter vette be hatalmas lövéssel (5-5). Két percig nem született gól, de megint a spanyolok találtak előbb magukra Ortiz lövésével (5-6). Négy perc volt hátra a negyedből, amikor videózás után ismét azt állapították meg a játékvezetők, hogy a labda áthaladt a gólvonalon, először vezettek kettővel a vendégek, de csak fél percig, mert Vályi Vanda bal szélről lőtt szép gólt (6-7). Máté Zsuzsanna kipontozódott, Kasó két lövést védett, magyar időkérés után hét másodperccel a negyed befejezése előtt Vályi egyenlített (7-7).

Forca szerezte ejtésből a záró felvonás első gólját (7-8), Keszthelyi lövését blokkolták a vendégek. Szilágyi lőtt, a labda egy védőről kapufára pattant, jött a videózás, de ezúttal a labda nem volt bent, Ortiz pedig 4:51 perccel a vége előtt kettőre növelte a különbséget (7-9). Kimaradt magyar emberelőny, Tarrago megszerezte harmadik gólját és nehéz helyzetbe hozta a magyarokat (7-10). Rybanska lövését védte a spanyol kapus, Garcia betalált (7-11). A magyar kapuba Gangl Edina állt be, de már csak 3:17 perc volt hátra. Keszthelyi remek ejtésével lett 8-11 2:49-cel a vége előtt. Kivédekezett spanyol támadás után Leimeter lőtt gólt (9-11), 1:57 perc maradt még. Ortiz a kapufát találta el, Keszthelyi pedig 7 méterről a hálóba bombázott (10-11), és még volt 57 másodperce a csapatnak. Tarrango lövését Gangl a léc alól fogta meg, az utolsó támadásnál Keszthelyi lövését védte a spanyolok hálóőre három másodperccel a vége előtt, ezzel Spanyolország 11-10-re győzött, a magyarok szombaton a bronzéremért játszanak Hollandiával, a spanyolok ellenfele a fináléban Oroszország lesz. A magyar csapatnak olimpiai selejtezőtornán kell megszereznie a tokiói kvótát. "Nem volt szerencsénk, egyik legjobb játékosunknak az első percben eltört az ujja, ennyi volt ebben, kicsit fáradtabbnak éreztem a csapatot, de a mezőny legjobbjával találkoztunk - mondta a magyar kapitány a mérkőzés után. - Szomorú vagyok, de nagyot küzdöttünk, így azért könnyebb elfogadni a vereséget."