gáz;Horvátország;

Jöhetne Krk-ről a horvát gáz

A jövő év elejére ígérik évi 2,6 milliárd köbméter továbbítására alkalmas állomás átadását.

A horvát-magyar gázvezeték határon túli szakaszán felavatták a felénk irányuló gázszállításokat lehetővé tévő berendezéseket - közölte kérdésünkre pénteki sajtótájékoztatóján Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára. Szakértők felhívják a figyelmet: a 2010-ben átadott magyar-horvát összeköttetés felénk irányuló szállításokra csak most vált alkalmassá. A magyar fél által hosszú évek óta sürgetett lépés lehetővé teszi, hogy a későbbiekben hozzánk is érkezzen nyersanyag a hajókon, cseppfolyós formában szállított földgáz (LNG) Krk-szigeten épített lefejtőállomásából.

A horvátok a jövő év elejére ígérik évi 2,6 milliárd köbméter továbbítására alkalmas állomásuk átadását, amiből a mostani beruházás nyomán az évi tízmilliárd köbmétert fogyasztó Magyarországra évi 1,7 milliárd köbmétert érkezhetne. Igaz, a két állam között a korábbi tervek ellenére máig nincs megállapodás sem a termék áráról, sem a két gázpiac egyesítéséről, sem a horvát állami lefejtőcég negyedének megvásárlásáról.

Kaderják Péter pénteki tájékoztatóján annak ellenére hangsúlyosan kiállt gáztárolóink tavalyi teletöltése mellett, hogy az oroszok és az ukránok év végi megállapodása nyomán kelet felől azóta is zavartalanul érkezik az orosz gáz. Az államtitkár ennek kapcsán felhívta a figyelmet, hogy a szerződés az utolsó pillanatban született meg. Más szakértők ugyanakkor tavaly egész évben kizártnak nevezték, hogy az orosz-ukrán kereskedelmi viták a 2009-eshez hasonló, januári keleti gázstopba torkolljanak. Kaderják Péter emlékeztetett, hogy a felhalmozást gázáremelés nélkül oldották meg. A hazai egységek jelenlegi töltöttsége 83 százalék. Kérdésünkre az államtitkár úgy vélte: az így felgyülemlett többlet problémáját a kereskedők kezelik. Jelenleg az ország napi gázfogyasztása 54-58 millió köbméter, amit tárolókból, belföldi kitermelésből, valamint ukrán, osztrák és szlovák irányból fedezik - hangsúlyozta.