romák;Gyöngyöspata;

- "Megtorlásnak minősül" - Kisebbségi ombudsmanhoz fordulnak Gyöngyöspatán

Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyermekeknek Alapítvány jogi képviselője az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról 2003-ban életbe lépett törvényre hivatkozva magyarázta lépésüket.

„Megtorlásnak” tartja a szegregált gyöngyöspatai romáknak járó kártérítés kifizetésével kapcsolatban indított kormányzati támadásokat az érintetteket képviselő Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyermekeknek Alapítvány, és emiatt pénteken panaszt tett a nemzetiségek jogait képviselő kisebbségi ombudsmannál – tudta meg a Népszava. Farkas Lilla, az alapítvány jogi képviselője az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról 2003-ban életbe lépett törvényre hivatkozva magyarázta lépésüket.

„Megtorlásnak minősül az a magatartás, amely az egyenlő bánásmód követelményének megsértése miatt kifogást emelő, eljárást indító vagy az eljárásban közreműködő személlyel szemben ezzel összefüggésben jogsérelmet okoz, jogsérelem okozására irányul vagy azzal fenyeget.” – idézte a passzust. Farkas Lilla idesorolta nemcsak a romákat ez ügyben ért kijelentéseket, de például Horváth László térségi fideszes országgyűlési képviselő eljárását is: a politikus olyan mondatokat, lényegében magántitkokat hozott nyilvánosságra, amelyek a felperesek alkotta zárt közösségi csoportban íródtak. Ha a hatóság igazat ad az alapítványnak, akkor akár több millió forintos bírságot is kiszabhat a jogsértés miatt, sőt sérelemdíjat ítélhet meg a sértettek számára. 

Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyermekeknek Alapítvány jogi képviselője, Farkas Lilla szerint beszédes, hogy noha a fideszes képviselő az elmúlt két hétben már háromszor tartott sajtótájékoztatót Gyöngyöspatán a szegregáció miatti kártérítés jegyében, mindannyiszor egyeztetést sürgetve, ő maga egyetlen alkalommal sem találkozott vagy beszélt a helyi cigány nemzetiségi önkormányzat elnökével, vagy az érintettek bármelyikével, noha ők erre készek lettek volna. Ezt megerősítette Csemer Géza helyi roma elnök is, aki lapunknak tegnap elmondta: Horváth László legutóbbi gyöngyöspatai sajtótájékoztatójára ő maga is szeretett volna bemenni, ha másért nem, legalább azért, hogy igény esetén elmondja a romák álláspontját, de nem engedték be az eseményre. Kerestük a fideszes képviselőt, de  cikkünk megjelenéséig nem értük el.

Közben kiderült: az alperes önkormányzat és tankerület tárgyalás megtartását kérte a Kúriánál lévő felülvizsgálati kérelmében, így ott újból elővezethetik érveiket a kártérítés kifizetésével szemben, de ezen a tárgyaláson ott lesznek a felperesek is, vagyis a szegregált gyerekek és az őket képviselő alapítvány. Farkas Lilla szerint így végre szemtől-szemben is hallhatják majd a sértettek az állam és az önkormányzat érveit arról, miért nem jogos szerintük a szegregáció miatti pénzbeli kártérítés – eddig ugyanis a hatalom képviselői csak „üzengettek” nekik. Az alapítvány jogi képviselője szerint a tárgyalás megtartása – ennek időpontja még nincs kitűzve – legfeljebb csak néhány héttel odázhatja el a Kúria május-júniusra várható döntését: ez azért fontos, mert az érintettek többsége erre vár, hogy nemfizetés esetén elindítsa az állammal szemben a végrehajtási eljárást.

Közben a gyöngyöspatai szegregáció ügye már nemzetközi fórumon is szóba került: a 444 egyik olvasója hívta fel a portál figyelmét arra, hogy a héten az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága genfi ülésén a dél-afrikai ismert gyermekjogi szakértő Ann Skelton azt kérdezte: igaz-e, hogy a magyar kormány nem akarja kifizetni a szegregáltan oktatott gyöngyöspatai gyerekeknek azt a kártérítési összeget, amit jogerős bírósági ítélet ítélt meg nekik. Erre Beneda Attila az Emberi Erőforrások Minisztériuma család- és ifjúságpolitikáért felelős helyettes államtitkára azt válaszolta, hogy a magyar kormány tiszteletben tartja a független magyar bíróságok döntését, majd egy új megközelítéssel hozakodott elő arról, miért nem pénzben akarják kifizetni a kártérítést. Mint mondta, azért ragaszkodik a kormány ahhoz, hogy inkább képzésekkel, egyéb esélyteremtő programokkal kárpótolja az évekig szegregáltan oktatott gyöngyöspatai roma diákokat, mert szeretnék elkerülni, hogy bármilyen pénzbeli vagy természetbeni kifizetés ne az érintett gyerekekhez jusson.

Jövő héten osztják el az iparűzési adóból származó összeget a kerületek és a főváros között: több városrészben ez a pénz adja a költségvetés gerincét.