gyorskorcsolya;Európa-bajnokság;

- Egymás között osztották szét az első két helyet a Liu-fivérek 500 méteren

A bronzérmet az orosz Szemjon Jelisztratov szerezte meg.

Liu Shaolin Sándor arany-, Liu Shaoang pedig ezüstérmes lett szombaton 500 méteren a debreceni Főnix Csarnokban zajló rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságon.

Egy éve a dordrechti kontinensviadalon a sprinttávon szintén kettős sikert arattak a Liu fivérek, de akkor fordított sorrendben. A 24 éves Liu Shaolin pályafutása ötödik Európa-bajnoki címét gyűjtötte be. A mögötte ezüstérmes öccse, aki 1500 méteren diadalmaskodott, második helyével megtartotta első helyét összetettben. A bronzérmet az orosz Szemjon Jelisztratov szerezte meg, aki a nyári edzőtáborban a magyarokkal együtt készült.

A fináléban Itzhak de Laat indulhatott a legjobb, belső pályáról, közvetlenül mellette pedig Liu Shaolin és Liu Shaoang állt fel a starthoz. Az idősebbik Liu fivér kapta el legjobban a rajtot, így azonnal megelőzte holland riválisát. Innentől senki és semmi nem fenyegette a győzelmét, mert csak mögötte bontakozott ki komoly harc – az ezüstéremért. Ebből éppen 21 esztendős öccse jött ki a legjobban. Az FTC gyorskorcsolyázója már az első kör végén megelőzte egy pillanatra De Laatot, aki azonban ekkor még vissza tudta szerezni a második pozíciót. Liu Shaoang ezt követően türelmesen versenyzett, és csak az utolsó körben próbálkozott ismét manőverrel, akkor viszont nemcsak elment De Laat mellett, hanem a visszaelőzést is megakadályozta. De Laatot az utolsó kanyarban még Jelisztratov is maga mögé utasította, így az a ritkaság fordult elő, hogy a legjobb pályán rajtoló versenyző még csak dobogóra sem állt a legrövidebb számban.

„Örülök az 500-nak, mert a másik verseny nem úgy sikerült, ahogy szerettem volna. Muszáj volt az elején előre mennem, az volt a terv, hogy végig vezetem a döntőt. A táv vk-éllovasaként meg akartam mutatni, mit tudok”– értékelt a győztes.

Hozzátette: 1500-on nem érezte magát jó erőben, talán emiatt esett el.

„Dühös voltam, de öt perc alatt sikerült fejben összeszednem magamat. Az 500 méter kárpótolt”– jelentette ki.

Liu Shaoang elmondta, arra építették az 500-as taktikát, hogy mielőbb feljön a második helyre, hogy levédje bátyját. Megjegyezte, ez aztán csak a végén jött össze, de holland ellenfelüket így is le tudta fárasztani, míg testvére saját tempójában korcsolyázhatott az élen.

„Kicsit még keresem a szavakat. Örülök, hogy mindketten a dobogó tetejére állhatunk”– mondta 1500-as diadalára utalva Liu Shaoang.

Hozzátette: érzi a hátsérülése miatt kimaradt két és fél hetet, de tapasztalattal meg tudja oldani, hogy jól fusson.

„Szenzációs élmény ekkora magyar közönség előtt ilyen szép sikereket elérni”– mondta.

A nők kisdöntőjében Lockett Deanna volt érdekelt. A legrosszabb, külső pályáról rajtolt, és nem is tudott a negyedik helyről előrelépni az ausztrál születésű versenyző, aki így összesítésben nyolcadikként zárt.

A fináléban Suzanne Schulting rajt-cél győzelmet aratott, 1500 után 500 méteren is diadalmaskodott. Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok holland versenyző hatodszor állhatott a dobogó legmagasabb fokára kontinensviadalon, a sprinttávon viszont először nyert aranyérmet világversenyen. Mögötte az előző két Eb 500-as győztese, a 2018-ban aranyérmes olasz Martina Valcepina és a tavalyi első lengyel Natalia Maliszewska lett a második és a harmadik.

Szombaton még a váltók elődöntőit rendezik, vasárnap pedig az 1000 méter végcsatározásaira, a 3000 méteres szuperdöntőre és a staféták fináléira kerül sor.

Eredmények:Férfi 500 m, Európa-bajnok: Liu Shaolin Sándor (Magyarország) 41.244 mp 2. Liu Shaoang (Magyarország) 41.517 3. Szemjon Jelisztratov (Oroszország) 41.686 ...21. Krueger Cole (Magyarország) Női 500 m, Európa-bajnok: Suzanne Schulting (Hollandia) 43.442 mp 2. Martina Valcepina (Olaszország) 43.568 3. Natalia Maliszewska (Lengyelország) 43.709 ...8. Lockett Deanna (Magyarország) ...19. Jászapáti Petra (Magyarország) ...27. Bácskai Sára Luca (Magyarország)
Mindkét váltó döntősA férfi és a női váltó is döntőbe jutott a debreceni Főnix Csarnokban zajló rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság szombati napján. A női négyes Jászapáti Petra, Lockett Deanna, Bácskai Sára Luca, Kónya Zsófia összeállításban lépett jégre az elődöntőben, és a papírforma szerint a franciákkal kellett megküzdenie a címvédő hollandok mögötti második továbbjutást érő helyért, mert a futam negyedik résztvevője, a cseh kvartett gyengébbnek számított. A magyarok a rajt után be is álltak a világcsúcstartó hollandok mögé, a csehek pedig már a 3000 méteres táv elején leszakadtak. Még tíz kör sem telt el, amikor a franciák elestek, azaz a továbbjutáshoz már csak arra kellett figyelnie a hazai négyes tagjainak, hogy talpon maradjanak. Az éllovas hollandok a hajrára olyannyira fokozták a tempót, hogy a tavaly bronzérmes magyarok leszakadtak, de így is magabiztosan jutottak döntőbe, mivel a franciáknak esélyük sem volt a felzárkózásra. Az olimpiai bajnok férfi kvartettből a negyeddöntőhöz hasonlóan Liu Shaolin Sándor maradt ki, így Liu Shaoang mellett Varnyú Alex, illetve az amerikai születésű testvérpár, Krueger John-Henry és Krueger Cole lépett jégre. A világcsúcstartó, világkupa-győztes, egyúttal címvédő magyar váltó eleinte a harmadik helyen „utazott”, először húsz körrel a vége előtt jött fel a továbbjutást jelentő második helyre, de ezt később még visszavette a brit csapat. A magyarok Liu Shaoang révén tíz körrel a vége előtt jöttek fel ismét a második helyre az oroszok mögé. A fokozódó tempót az ukránok után a szigetországiak sem bírták, így a továbbjutás eldőlt, már csak a futamgyőzelem volt kérdés. A befutó embereknél Liu Shaoang megelőzte Szemjon Jelisztratovot, így a közönség ovációjának közepette elsőként hozta be a magyar váltót.

Karcos hangvételű közleményben utasította vissza a labdarúgó-szövetség a magyar sajtó szerintük hangulatkeltő cikkeit, amelyek az NB I-es fizetések túlzó voltáról szóltak.