A román kormány kihátrált a China General Nuclear Power Corporationnel (CGN) kötött megállapodásból, amelynek alapján a kínai vállalat telepítette volna a cernavodai atomerőmű 3. és 4. reaktorát - idézi Ludovic Orban miniszterelnök bejelentését az IntelliNews nyomán a Napi.hu. A román kormányfő nem a beruházás várható kapitális költségével, illetve a biztonsági kockázatokkal indokolta a kormány döntését, hanem azzal, hogy
Az IntelliNews azt írta, hogy az atomenergiát kizárják az uniós pénzosztásból, nem részese az "igazságos átmeneti mechanizmusának", ami az európai Green Deal egyik legfontosabb pénzügyi alkotóeleme. A magyar kormány viszont éppen azért lobbizik Brüsszelben, hogy az atomenergia mégiscsak bekerülhessen ebbe a körbe.
Az egyetlen román atomprojektet még 1978-ban indították el. A cernavodai atomerőmű, mely a román áramtermelés mintegy tizedét adja, jelenleg két blokkal üzemel. A blokkokat a 2000-es évek elejétől különböző rendszerproblémák és meghibásodások miatt többször is hosszú időre le kellett kapcsolni a hálózatról, ekkor merült fel a 3. és 4. blokk építésének igénye, de a kétszer 720 megawattos egységek építésének azóta még a kezdetéig sem jutottak el.
Orban most azt közölte, hogy a jövőben a román energiaszektorban minden fejlesztést ahhoz kötnek, hogyan kívánja csökkenteni az EU a szén-dioxid-kibocsátást a Green Deal keretében. Az Európai Green Deal célja, hogy a kontinens gazdasága 2050-re karbonsemlegessé váljon, azaz ne kerüljön a több üvegház hatású szén-dioxid a levegőbe, mint amennyit onnan kivonnak.