vízilabda;

2020-01-26 20:29:58

Huszonegy év után a trónon: Európa-bajnok a vízilabda válogatott

A magyar férfi válogatott aranyérmesként zárta a budapesti Európa-bajnokságot, miután a vasárnapi döntőben ötméteres párbajban legyőzte Spanyolországot.

A magyar férfi vízilabda-válogatott a döntőbe jutással olimpiai kvótát szerzett, ugyanakkor Märcz Tamás együttesének nem titkolt célja volt, hogy aranyéremmel szerette volna zárni a budapesti Európa-bajnokságot. Vasárnap két veretlen együttes mérhette össze erejét, a felek a csoportkörben emlékezetes 11-11-es döntetlent játszottak, azt követően pedig értelemszerűen az egyenes kieséses szakaszban sem találtak legyőzőre.

Nem kezdődött jól a mérkőzés a magyarok számára, az első gólt a spanyolok szerezték, majd ugyan jött a hazai válasz, a vendégek még kétszer mattolták Nagy Viktort az első felvonásban. A második negyedben Angyal Dániel faragta a különbséget, egy emberelőnyös szituáció után pedig Zalánki Gergő második góljával egyenlítettek a magyarok. Sorra maradtak ki a spanyol lehetőségek, egy újabb hazai fór után Varga Dénes már előnyhöz juttatta csapatát. A vendégek ötméteresből sem tudtak betalálni.

A félidőt követően kiegyenlítettek a spanyolok, nem sokra rá Vámos Márton góljánál viszont már a magyar közönség ünnepelhetett. A hispánoknak másodszor is volt válaszuk, ezúttal egy látványos ejtéssel, de folyamatosan a spanyoloknak kellett futniuk az eredmény után, lévén Manhercz Krisztián is betalált. Az utolsó felvonásban időről időre kapaszkodtak a spanyolok, rendes játékidőben ez az összecsapás sem dőlt el, 9-9 után ötméteres párbaj következett.

Négy körön át senki sem hibázott, a végjáték hőse Vogel Soma lett, aki csak az ötméteres párbajban kapott lehetőséget, de Alvaro Granados lövését védve eldöntötte az összecsapást, Märcz Tamás tanítványai 14-13-ra győzték le a világbajnoki ezüstérmes spanyol csapatot.

A magyarok összességében 13. alkalommal és 21 év szünet után - ez volt a leghosszabb "böjt" a sportág hazai történetében - lettek újra a kontinens legjobbjai, a Firenzében legutóbb győztes csapatnak még játékosként tagja volt a mostani szövetségi kapitány.

„Nagyon régóta vártak erre a fiúk, annál csodálatosabb nincsen, amikor itthon nyerhet valaki.

Nem jól indult megint a meccs, viszont jól támadtunk. Ennek is köszönhettük a sikert.

Egy borzasztóan jó spanyol válogatottat sikerült legyőzni” – értékelt a kapitány.