Ingatlan;lakás;kiadó;albérlet;

2020-01-30 12:06:05

Egy hónap alatt lehet kiadni egy lakást

Egyre több a bérelhető lakás, a kiadó ingatlant keresők száma ugyanakkor nem nő tovább. Emiatt egyre több időbe telik megtalálni a megfelelő bérlőt.

Elérte a plafont a kiadó lakások iránti kereslet: tavaly már nem volt növekedés e téren, holott 2016-tól évente 18-33 százalékkal bővült a bérelhető lakóingatlanok iránti igény – derül ki az ingatlan.com legfrissebb összeállításából, amely közel 400 ezer hirdetés adatai alapján négyéves távlatban vizsgálta Budapest és a legnagyobb vidéki városok lakásbérleti piacát.

A kínálat ugyanakkor fokozatos bővülést mutat Budapesten és a megyei jogú városokban. Ma 40 százalékkal több lakást lehet kibérelni, mint 2016-ban, de még tavaly is 13 százalékos volt az éves bővülés. A kínálat növekedésében a korábbi évek befektetési célú lakásvásárlásai is szerepet játszanak – mutatott rá Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Megjegyezte: a turizmus felívelése miatt a kiadó ingatlanok egy része nem jelent meg a hosszú távú bérleti piacon, hiszen lakáshotelként üzemeltették, sok befektető azonban a hosszú távú kiadást választotta.

A kínálat bővülése következtében az elmúlt négy évben némiképp növekedett az az idő, míg a lakás bérlőre talál. Budapesten 2016-ban átlagosan 25 nap kellett ehhez, 2017-ben és 2018-ben 28 nap, tavaly pedig már 29 napra volt szükség. Eközben a megyei jogú városokban a kiadási idő a 2016-os 29-napról 2019-re 36 napra nőtt.

Most nagyjából tehát egy hónap alatt lehet bérlőt találni: ez az idő várhatóan nem fog komolyabb mértékben növekedni, mert a tulajdonosoknak veszteséget jelent, ha üresen áll a lakás, így ezeket még olcsóbban is érdemes kiadniuk – véli Balogh László.

A budapesti kiadó lakások átlagos bérleti díja 165 ezer forint volt január végén, a megyei jogú városokban pedig  100 ezer forintot tett ki, ami 10, illetve 11 százalékos emelkedésnek felel meg éves szinten. Több népszerű budapesti kerületben ugyan már megállt a drágulás, összességében azonban a bérleti díjaknál továbbra is emelkedés látható. Igaz, jóval lassabb ütemű a drágulás, mint az elmúlt években.

A lakásbérleti díjak emelkedése miatt napirendre került az egyetemisták számára elérhető diákhitel összegének esetleges emelése. Jelenleg havi 70 ezer forint a Diákhitel1 maximális összege, ami Budapesten és a többi egyetemvárosban sem elég a bérleti díjakra, ezért a maximális hitelösszeg növelése ebből a szempontból indokolt lehet – vélekedett Trencsán Erika, az ingatlan.com csoporthoz tartozó money.hu vezető pénzügyi szakértője. A diákhitel kapcsán elmondta: ez az egyik legkedvezőbb konstrukció a teljes magyarországi hitelpiacon. A szabad felhasználású diákhitel kamata jelenleg közel 2 százalék, a törlesztést pedig csak akkor kell elkezdeni, ha vége a diákéveknek.