kerületek;sporttámogatás;Fővárosi Negyed;

2020-02-02 16:06:00

Sportpénz áll a házhoz

Az önkormányzati támogatásokat döntően utánpótlásnevelésre fordítják a nagy klubok – állítják lapunk kérdéseire válaszolva.

Sportösztöndíjakra és tömegsportrendezvényekre költi el Ferencváros azt az évi 50 millió forintot, amit az előző ciklusban a Ferencvárosi Torna Club (FTC) támogatására adott a kerület akkori kormánypárti vezetése. Ezt Somlai János, a polgármesteri kabinet jelenlegi vezetője nyilatkozta a Népszava kérdésére, hozzátéve, hogy a tervek szerint a pénzt az önkormányzat Deák Ferenc Alapítványa kapja meg, s ott döntenek a sportolni vágyó gyerekek, fiatalok közvetlen támogatásáról. Emlékezetes, hogy Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója és az FTC elnöke tavaly üzent a IX. kerület új vezetőjének, hogy folytatva a „hagyományt” a sportklub által befizetett adónak megfelelő összeget, vagyis 50 milliót várnak ezután is éves támogatásként.

A Fővárosi Közgyűlés tavaly februárban megalkotott sporttal kapcsolatos rendeletének egyik alapja az önkormányzat egy 2017-ben elkészített összesítése volt, ami szerint a fővárosban 686 sportegyesület és 577 sportvállalat működött, ezek 456 sportlétesítményt használtak és éves szinten 299 állandó sporteseményt szerveztek. A Fővárosi Önkormányzat a rendeletben vállalta, hogy „sportfeladatait … a főváros területén működő sportszervezetek sportcélú támogatásával látja el”. A közgyűlés ez alapján május végén szavazta meg a kiemelt budapesti sportegyesületek támogatását, összesen 210 millió forintos összegben. A keretből kiemelkedő részt hasított ki az FTC, a klub és hat szakosztálya együtt 85 millió forintban részesült, amit részben a működés támogatására, részben utánpótlásnevelésre fordíthatnak. Az Újpesti Torna Egylet (UTE) 40 milliót, a Vasas Sport Club 25 milliót, a Budapesti Honvéd Sportegyesület és a Magyar Testgyakorlók Köre (MTK) 20-20 milliót, a Kőbánya Sport Club 15, míg a Központi Sport és Ifjúsági Egyesület (KSI) 5 millió forintot kapott a fővárostól az utánpótlás támogatására. A nagyoknak járó pénz megítélésével egyidőben egy újabb 20 milliós keretre hirdetett pályázatot a főváros a szabadidősportokat szervező kisebb egyesületek számára is, ezek 150- és 500 ezer forint közötti összegeket kaphattak, ha rendelkeztek a Budapesti Szabadidősport Szövetség támogató javaslatával.

A legtöbb kerületi önkormányzat is hozzájárult kisebb-nagyobb összegekkel a területén működő sportklubok működéséhez (lásd a cikk végén keretes írásunkat). 

Megkérdeztük a nagyhírű fővárosi egyesületeket, klubokat, hogy mire költik az önkormányzati pénzeket.  

A Vasas SC válaszaiból az olvasható ki, hogy az utóbbi öt évben összesen majdnem 250 millió forint támogatást kaptak valamilyen önkormányzati forrásból, de nem egyformán minden évben. Volt, amikor 30 milliót adott Budapest, de 2018-ban csak ennek a fele jutott a klubnak. Rendszeres támogatójuk a XIII. kerületi önkormányzat is, ahonnan tavaly valamivel több mint 8 millió forintot kaptak, a III. kerülettől 10 milliót, de 220 ezer forintot megítélt nekik a II. kerület, 320 ezret pedig Szigethalom is.

A Vasastól érkezett válaszlevél is azt hangsúlyozza, hogy az önkormányzati támogatásokat szétosztva a szakosztályok között csakis utánpótlásnevelésre fordítják, a III. kerülettől kapott pénzt pedig kizárólag az Óbudán működő röplabdások használhatják fel. A klub 24 sportágban van jelen, saját és bérelt létesítményeik megtalálhatók szinte valamennyi kerületben, de sem a profi focit, sem az utánpótlás labdarúgást nem támogatták ezekből az átutalásokból.

Az Újpesti Torna Egylet (UTE) 18 szakosztályt működtet – sorolta telefonban a munkatársuk, aki a többiekhez hasonlóan egyértelművé tette, hogy profi focit soha, kizárólag az utánpótlás nevelését segítik az önkormányzati pénzek. Hozzátette, hogy a IV. kerületi polgármester a náluk tett látogatáskor a tavalyihoz hasonló összeget ígért idén is a klubnak.

A Budapesti Honvéd Sportegyesület a főváros egyik legnagyobb utánpótlásnevelő egyesületeként határozza meg önmagát. Válaszukból kiderül, hogy a fővárostól és a XIII. kerületi önkormányzattól kapott támogatásokon túl elindulnak minden pályázaton. Nem tudnák pótolni a kieső bevételt, ha az önkormányzatok pénze elmaradna, mert ilyen rendezvényekre ma nagyon nehéz szponzorokat találni – tették hozzá. Válaszukban kiemelték az Iskolám a Honvédban programot, amelynek keretében a XIII. kerület 55 alsós osztályának kötelező testnevelés óráit az egyesület tartja. A gyerekek 10 hét alatt 10 sportág alapjait ismerik meg jó körülmények között a legjobb szakemberektől, sőt még az utazásukat is az egyesület szervezi meg. Az országban egyedülálló programban tavaly 1600 gyerek vett részt, s az utóbbi két évben ennek köszönhetően 300 utánpótláskorú kis versenyzőt igazoltak le a Honvéd szakosztályai.

A Magyar Testgyakorlók Köre (MTK) Budapest az elmúlt 5 évben nem részesült támogatásban a VIII. kerületi önkormányzattól.