Már hetekkel ezelőtt eldőlt, hogy idén az elmúlt évtizedek sikercsapata, a címvédő New England Patriots nélkül rendezik meg a Super Bowlt. A Patrióták drukkerei romokban hevernek, de a semleges szurkolók aligha bánkódnak: minden adott ahhoz, hogy sokáig emlékezetes, klasszikussá váló meccset láthassunk az NFL jubileumi, századik szezonjának döntőjében. A Kansas City Chiefs és a San Francisco 49ers révén két olyan együttes csap össze, amely nemcsak a rájátszásban remekelt, hanem már az alapszakaszban is kiemelt helyen végzett a maga főcsoportjában (a Chiefs az AFC-ban, a 49ers az NFC-ben).
A San Francisco nevében lévő 49ers a XIX. század közepén kitört kaliforniai aranyláznak, a „negyvenkilenceseknek” hívott aranyásóknak állít emléket. San Francisco a tömegesen érkező kincskeresőknek köszönhetően vált várossá, Kalifornia pedig az USA tagállamává.
A Kansas City esetében a Chiefs az indián törzsfőnökökre, másrészt az alapító-tulajdonos Lamar Hunt becenevére utal. Ha minden igaz, a csapat logójában a stilizált nyílhegybe írt KC rövidítést éppen a San Francisco-féle SF ihlette. A legendárium szerint a Super Bowl (tál) elnevezés is Lamar Hunttól ered, az ötletet a gyerekének vásárolt Super Ball nevű játék adta. Az ilyen történetekkel persze óvatosan kell bánni: találkoztunk más magyarázattal is.
A Kansas City alaposan ránevelte szurkolóit a türelemre. A városban különösképpen régóta, kereken ötven éve várnak már egy újabb bajnoki győzelemre. Kétszer annyi ideje, ahány éves most Patrick Mahomes, a csapat irányítója. A számmisztika kedvelői örülhetnek: Mahomes 1995-ben született, abban az évben, amikor a San Francisco utoljára Super Bowlt nyert. (A 49ers-nek összejött közben még egy döntő, de azt 2013-ban elveszítette a Hollókkal, a Baltimore Ravens-szel szemben.)
Amikor a nagy tekintéllyel bíró Mike Shanahan a hatvanon túl belefáradt az edzősködésbe, az őt kereső csapatoknak a fiát, Kyle-t ajánlotta. A San Francisco 49ers Kyle Shanahan vezetésével menetelt a döntőbe.
Ha már itt tartunk: ömlenek a cikkek arról, hogy a 49ers edzői stábjában kivételes módon egy fiatal nő, Katie Sowers is helyet kap, aki ráadásul vállaltan leszbikus. Senki ne higgye, hogy valamiféle esélyegyenlőségi kvóta alapján került oda. Keményen megharcolt a posztjáért, a játékosok áradoznak a teljesítményéről.
Bár a csapatnak Jimmy Garoppolo személyében kitűnő irányítója van, a 49ers elsősorban a kiismerhetetlen futójátékával kergette őrületbe az ellenfeleit. A főcsoport döntőjében, azaz a Super Bowl elődöntőjében a San Francisco úgy szétfutotta a Green Bay Packers védelmét, hogy azt öröm volt nézni (mármint a 49-ers híveinek, a Packers-drukkereknek nem annyira).
A Kansas City a rájátszásban jelentős hátrányba került a Houston Texans ellen, majd azzal a Tennessee Titans-szel szemben is, amely előzőleg nagy meglepetésre a New Englandet és a bajnoki címre esélyes Baltimore Ravens csapatát is búcsúztatta. Aztán a Chiefs megrázta magát, mindkét meccsen fordított és könnyedén győzött.
Valószínű azonban, hogy a döntőben ez már nem fér bele. Nyilván az óriási rutinnal rendelkező vezetőedző, Andy Reid is pontosan tudja, hogy istenkísértés lenne, ha a Kansas City ismét engedné elhúzni az ellenfelet. Ha ugyanis a San Francisco komoly előnybe kerül, nagy valószínűséggel képes lesz dominálni a meccset, és nem fogja kiengedni kezéből a győzelmet.
A Chiefs valamivel esélyesebbnek tűnik, de a fogadóirodák oddsai arról tanúskodnak, hogy minimális a különbség a két csapat között. A legtöbben szoros küzdelemre és pontzuhatagra számítanak.