Orbán Viktor;roma felsőoktatás;

2020-02-04 12:25:29

Kiderült, Orbán hogyan tartja számon a roma egyetemistákat

A miniszterelnök egy interjúban beszélt a tíz év alatt duplájára növekvő cigány hallgatói létszámról. Felmerült a kérdés: egyáltalán honnan tudhat ilyen adatokról.

 “A romák száma a felsőoktatásban 2010 óta megkétszereződött” - mondta Orbán Viktor még egy január 17-i rádióinterjúban. A hír magában biztatónak tűnik, Szél Bernadettnek azonban eszébe jutott, hogy a miniszterelnök honnan, milyen statisztikai adatok alapján tartja számon a cigány hallgatók nemzetiségét – tekintve, hogy ilyen érzékeny adatot egyetlen egyetem, főiskola sem gyűjthet.

A képviselőnő írásbeli kérdést intézett a miniszterelnökhöz, amire – hogy, hogy nem – Pintér Sándor belügyminiszter válaszolt.

Pintér szerint a bővülés főként a roma szakkollégiumoknak köszönhető, amik hátrányos helyzetű, elsősorban cigány hallgatóknak nyújtanak támogatást tanulmányaikhoz. A szakkollégiumok négy nagyvárosban, 53 fő támogatásával indultak el a 2011/2012-es tanévben, a kollégiumok száma pedig tavaly már 11-re nőtt. Így már évente 100 hallgatót segíthetnek, idén pedig 327 hallgató tanul ilyen háttértámogatással - sorolta a belügyminiszter, aki szerint ez is jó példa az állam, az egyházak és az egyetemek harmonikus közös munkájára.

A válasz és a miniszterelnöki nyilatkozat ugyanakkor nem illeszkedik egymáshoz, hiszen Pintér adatai alapján kilenc év alatt hatszorosára és nem duplájára emelkedett a roma hallgatók száma. Már ha a támogatottak közül a nagy többség valóban cigány származású – és nemcsak „elsősorban” az, mint ahogy a politikus fogalmazott.

Másrészt, sokan tanulhatnak szakkollégiumi hátszél nélkül is, róluk azonban nincs ilyen nyilvántartás; ez pedig szintén kétségessé teszi az Orbán Viktor által magabiztosan idézett adatokat.