Mianmar;etnikai tisztogatás;rohingyák;

Rohingya menekültek Aun Szan Szu Kji kormányfő beszédét nézik mobiltelefonon

- Egyre több településen kapcsolják le a netet a forrongó Mianmarban

Van város, ahol már hét hónapja nincs internet, a hatóságok így próbálják meg leplezni a rohingya és arakáni kisebbségek elleni túlkapásokat.

Újabb öt településen tette elérhetetlenné a mobilinternet-szolgáltatást a mianmari vezetés a forrongó Arakán államban és térségében. A kormány hétfő este terjesztette ki további településekre az eddig négy arakáni településen bevezetett internetes zárlatot. A három hónapra elrendelt korlátozást biztonsági követelményekkel és közérdekkel indokolta a kormány - közölte az egyik helyi internetszolgáltató.

Négy arakáni település már több mint hét hónapja van elvágva a világhálótól, amit megfigyelők a világ leghosszabban tartó internetes zárlatának neveznek. Jogvédők szerint a kommunikációs zárlat célja, hogy megakadályozza a rohingya civilek és az arakáni etnikai csoport elleni túlkapásokról szóló jelentések kiszivárgását -írja az MTI.

Az ENSZ "jelentős akadályként" jellemezte helyi humanitárius műveletei szempontjából az internetes zárlatot, a  19. Cikkely nevű jogvédő csoport pedig Twitter-üzenetében kommentálta a történteket, riasztónak nevezve a korlátozás kiterjesztését.

Az Arakánban maradt rohingyák apartheid rendszerhez hasonló körülmények között kénytelenek élni, nem hagyhatják el a számukra kijelölt őrzött táborokat, illetve településeket, míg az arakáni etnikumhoz tartozó szomszédjaik szabadabban mozoghatnak - fűzte hozzá a szólásszabadság mellett síkra szálló csoport.

A buddhista többségű Mianmar 2017-ben hajtott végre tisztogatást a muszlim rohingya közösség körében, válaszul egy, rohingya lázadók által elkövetett támadásra.

A katonák akciói etnikai tisztogatással értek fel: tömegével gyilkoltak meg embereket, erőszakoltak meg nőket és számos településen felgyújtották a házakat.

2017 augusztusa óta körülbelül 740 ezer rohingja menekült a szomszédos Bangladesbe a mianmari katonák és a buddhista milíciák elől. Mianmar tagadja a népirtás vádját.

A hatósági vizsgálatok is megerősítették, hogy nem emberi csontokról van szó; a vélt maradványok miatt rohanták le román nacionalisták a helyi magyar katonatemetőt.