A kijelölt reformokat végrehajtó nyugat-balkáni országok a jövőben gyorsabban csatlakozhatnának az Európai Unióhoz, a bővítés folyamata pedig világosabb feltételrendszerre épülne és folyamatos, magasszintű párbeszéden alapulna. Az uniós csatlakozás menetének áltakítására vonatkozó, szerdán elfogadott európai bizottsági előterjesztés új ösztönzőket és határozottabb szankciókat egyaránt kilátásba helyezne az érintett államoknak.
A reformot Emmanuel Macron francia elnök erőszakolta ki, miután az EU bővítési politikájának fogyatékosságaira is hivatkozva, tavaly októberben megakadályozta, hogy megkezdődjenek a tárgyalások a taggá válásról Észak-Macedóniával és Albániával.
Várhelyi Olivér magyar bővítési biztos a friss javaslatokat ismertetve leszögezte: a nyugat-balkáni bővítés továbbra is az EU kiemelt prioritása, a cél a teljes jogú tagság. A folyamatnak azonban lendületet kell adni, kiszámíthatóbbá és hitelesebbé kell tenni, többek között úgy, hogy az uniós intézmények és a tagállamok még az eddiginél is alaposabban és módszeresebben ellenőrzik a jogállami normák érvényesülését és a demokratikus intézmények működését a tagjelölt államokban. Az uniós alapértékek tiszteletben tartásától függene, hogy a csatlakozási tárgyalásokat mikor kezdik el, és mikor zárják le a taggá válni vágyó nyugat-balkáni országokkal.
Újdonság, hogy a tárgyalási fejezeteket hat témakörbe csoportosítanák, és a kormányközi diskurzus témakörökről és nem fejezetekről szólna. Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy a reformok előrehaladásától függően a megbeszélések lehetőleg egy évnél ne tartsanak tovább egy-egy témakörről.
A brüsszeli testület indítványozza, hogy a jövőben pontosabban határozzák meg a csatlakozni szándékozókkal szembeni elvárásokat, a jól teljesítőket kézzelfoghatóbban ösztönözzék, a lemaradókat viszont határozottabban szankcionálják. A reformok végrehajtásában jeleskedő országok például gyorsabban bekapcsolódhatnának egyes uniós politikákba, a visszaesőket viszont azzal büntetnék, hogy szüneteltetnék vagy felfüggesztenék a csatlakozási tárgyalásaikat, csökkentenék uniós finanszírozásukat.
Mint Várhelyi Olivér megjegyezte, erre most is van lehetőség, csakhogy a javaslat szerint a szankciós döntéseket nehezebben blokkolhatnák a tagállamok. A bizottsági előterjesztést a tagállamoknak is jóvá kell hagyniuk.