labdarúgás;Brexit;

2020-02-06 12:00:00

Több száz játékos érintett a Brexit miatt

A magát előszeretettel a "világ legjobb bajnokságának" nevező angol labdarúgó-bajnokság sem tudja kivédeni az EU-ból való kilépés következményeit.

Valószínűleg nem hat meglepetésként, hogy a labdarúgó Premier League mind a húsz klubja nyíltan az Európai Unió elhagyása ellen állt ki a 2016. június 23-i népszavazás előtt. Richard Scudamore, a divízió nemrégiben visszavonult elnöke a BBC-nek akkortájt nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy a távozás az EU-ból "teljes mértékben összeegyeztethetetlen azzal a nyitottsággal, amit az angol futballpiramis csúcsa képviselt". A január 31-iki kapuzárást megelőző hosszú alkudozás-vacakolás közepette, majd a most megkezdődött, szilveszterig tartó átmeneti időszakban a teljes brit futballvilág is igyekszik helyezkedni és a legkedvezőbb megállapodásokat kiharcolni magának. 

A Premier League-et a kilépés nyomán érintő legsúlyosabb kérdés a bevándorlással, a munkaerő szabad áramlásával kapcsolatos. Ennek a legcsekélyebb korlátozása is problémákat okozhat, különösen a legnagyobb klubok esetében. A bevándorlás reformjáról eddig közzétett információk alapján az Európai Unió országaiból, különösen a Spanyolországból, Németországból, Franciaországból, Olaszországból érkezett futballistákra ugyanazok a szabályok vonatkoznak majd, mint az EU-n kívülről származókra. Ez azt jelentené, hogy meg kell felelniük bizonyos kritériumoknak, vagy egyedi, kivételes felmentésért kell folyamodniuk a munkavállalási engedély megszerzése érdekében. Úgy tudni, a legmagasabban képzett matematikusok privilegizált helyzetben lesznek a beutazási vízumok elbírálása során. Kérdés, hol helyezkednek majd el a listán a csatárok? Ha ez a szám már nem is stimmel, az arányokat mégis jelzi, hogy a BBC 2016-os becslése szerint a Premier League, a Championship és a Scottish Premiership 332 játékosa nem teljesítené a mostani feltételeket. 

További fejfájások forrása, - és ez nem csak a Premier League-re, hanem minden nagy-britanniai klubra vonatkozik, - hogy a FIFA szabályainak megfelelően nehézségeik lesznek az utánpótlással. A labdarúgás világszervezete lehetővé teszi a 16 és 18 év közötti fiatalok átigazolását az Európai Unión belül működő csapatok között. Ez a lehetőség az átmeneti időszakban is fennmarad, de nem világos, mi történik azután. Ha a 19. cikkely alóli felmentés múlt időbe kerül, a Premier League-nek nem lesz többé esélye olyan csodagyerekek megkaparintására, mint Cesc Fabregas, Paul Pogba vagy Hector Bellerin esetében történt, akik 18 éves koruk előtt kerültek Angliába.

Az új korlátozások alól természetesen a mesteredzők és a klubok technikai munkatársai sem kivételek: 2020. januárjában a Premier League felében ült nem brit tréner a kispadon. Az olyan világszámok, mint Jürgen Klopp, Pep Guardiola, José Mourinho, vagy Carlo Ancelotti beutazási és munkavállalási engedélyének kérvényezésekor joggal lehet majd hivatkozni arra, hogy a legközelebbi "John Smith" aligha tudja ugyanazt a feladatot elvégezni, mint ők, de nem minden külföldi szakembernél ilyen egyértelmű a helyzet. 

Nem elég a Premier League-nek a Brexit, a szövetséggel is meggyűlt a baja. Ahogy erről a brit média, köztük a The Daily Mail is beszámolt, az FA missziójának tekinti az angol labdarúgók arányának emelését és ehhez az Unióból való kilépés remek ürügyet szolgáltat. Az angol válogatott sorsát a szívén viselő testület friss jelentésében megállapítja, hogy a nemzeti tizenegy "más európai országok csapatával összehasonlítva éppen a kulcsfontosságú pozíciókban szűkölködik befolyásos játékosokban". Az FA abban látja a versenyképesség javulásának esélyét, hogy megváltoztatja a legfelső szintet képviselő klubok keretének arányát. Míg eddig a 25 fős teljes névsor 17 nem bíhazai játékost tartalmazhatott, a szándék számuk 13-ra csökkentése. Ezzel elkerülhető lenne a szövetség szerint, hogy "közepes képességű külföldi futballisták elvegyék a szereplési lehetőséget a feltörekvő angol tehetségek elől". A Sportsmail ismeretei szerint a Premier League "radikálisnak, spekulatívnak és a közös céloktól idegennek" minősítette az FA előterjesztését. A csúcsdivízió attól tart, az idegenlégiósók legalábbis részleges száműzése súlyosan csökkentené a játék színvonalát és ártana a Premier League hírnevének. "A minőség visszaesésével a liga vesztene gazdasági értékéből" - állítják a PL képviselői. 

A kormány igyekszik arra biztatni a kakaskodó feleket, hogy legkésőbb áprilisra jussanak dűlőre egymással. Miután a következő átigazolási időszak lesz az utolsó, amikor az angol klubokra még vonatkozik az európai munkaerő szabad áramlása, felmerült, hogy a szezon kezdete, augusztus közepe helyett a hónap végéig maradjon nyitva az átigazolási "ablak".