Lapunk pénteki számában megírtuk, hogy információink szerint a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) csütörtöki elnökségi ülése után már nem Richter Attila a szervezet főtitkára. Értesülésünket akkor még sem Richter, sem az MTSZ elnöke, Szűcs Lajos nem akarta kommentálni. Péntek délelőtt hivatalosan is bejelentette az MTSZ, hogy a főtitkár távozik pozíciójából, helyét Juhász Gábor, az MTSZ korábbi sportigazgatója veszi át. Kerestük ismét Richtert, de nem értük el.
Több forrásunk is úgy vélte, ez a váltás nem hoz érdemi változást a rengeteg gonddal küzdő MTSZ hozzáállásában, de Richter körül annyira elfogyott a levegő, nem lehetett tovább a pozíciójában tartani.
A távozó főtitkár levélben arról tájékoztatta az MTSZ elnökségét, hogy vállalja az erkölcsi felelősséget a februári Hungarian Ladies Open WTA-torna elmaradásáért, illetve a verseny kapcsán kialakult helyzetért. Hangsúlyozta, hogy minden ezzel kapcsolatos döntést a jogi, és szerződéses kereteken belül, a hazai tenisz és a magyar női teniszezők érdekeit szem előtt tartva, illetve a kormányzati szándéknak megfelelően hozott meg, abból a célból, hogy 2020-ban is lehessen Magyarországon WTA-tornát rendezni.
Miután a WTA 2019. decemberi döntése - valamint azt megelőző több korábbi határozata - nyomán egyértelművé vált, hogy Márky Jenő tornáját nem lehet megtartani Magyarországon, ezért a februári Hungarian Ladies Open lett volna erre az egyetlen lehetőség. (Tegyük hozzá: Márky évekig Budapesten rendezett versenyét éppen a Hungarian Ladies Open miatt kellett Bukarestbe vinni, mert két hasonló WTA-esemény nem lehet egy országban.)
Ennél azért összetettebb a kérdés, Márky szerint ugyanis Richter félrevezette a WTA-t, azt állította, hogy a kormány a februári versenyt támogatja. Ezzel szemben a kormányhatározat szerint Márky júniusi budapesti eseménye számít hivatalos WTA-tornának. A WTA Richter tájékoztatása nyomán nem adott engedélyt Márky versenyének megrendezésére. Mivel a februári torna elmarad, mert nem sikerült helyszínt találni, Márky fellebbezett a WTA döntése ellen, kérve az engedélyt annak a tornának a lebonyolítására, amelyet a magyar kormány támogat.
Nem ez az egyetlen csavar a sportág hazai és nemzetközi megítélésének rengeteget ártó történetben. Richter levelében azt is írta, hogy az MTSZ-nek január végéig nem volt érvényes szerződése a Hungarian Ladies Open jogtulajdonosával, az IMG-vel (ez a februári verseny), egy sürgős döntést igénylő helyzetben, belső konzultációkat követően, a magyarországi WTA-torna megrendezése érdekében, soron kívül, elnökségi egyeztetés és jóváhagyás nélkül írta alá a közelmúltban a három évre vonatkozó lízingszerződést a szervezettel.
Kiemelte, hogy a torna februári elmaradása eredményeként a megállapodás további évekre vonatkozó automatikus kötelezettségekkel nem jár. Csakhogy ha január 5-én, a nevezés lezárása előtt lemondja a versenyt, akkor az IMG-t és a WTA-t terhelte volna a felelősség. Mivel ezt nem tette meg, a felelősséget az MTSZ-re hárította és a torna elmaradása miatti 900 millió forintos kötelezettségvállalást valakinek ki kell fizetnie. Nem nehéz kitalálni, hogy az MTSZ-nek, legalábbis Richter szerint.
Kimaradt a főtitkári levélből az áprilisi budapesti ATP-torna. Erre a férfiversenyre a kormány októberben átutalta az MTSZ számlájára azt a több százezer eurót, amit a rendezésért ki kell fizetni a jogtulajdonosnak. Mivel az összeg továbbítása eddig elmaradt, a jogtulajdonos Szabó Tünde sportállamtitkár segítségét kérte, aki az MTSZ elnökéhez fordult magyarázatért. Ennek a tornának a helyszíne Budapesten adott, ezzel nincs gond, a rendezéssel viszont lesz, ha a jogdíjat nem kapja meg a jogtulajdonos.