A Fehérvár nyerte a „rangadót”

2020.02.09. 13:56

Fotó: Illyés Tibor / MTI
Alig több mint kétezer néző volt kíváncsi a labdarúgó NB I hétvégi fordulójában a második és harmadik helyezett egymás elleni mérkőzésére.
A szurkolók nem hazudnak, nem beszélnek mellé, könyörtelen ítéletet mondanak. Miután elmaradt az Újpest–FTC derbi, amely a csapatok helyezésétől függetlenül rendszeresen 15-20 ezer néző előtt zajlik, a második helyezett Fehérvár és a tabellán harmadik Mezőkövesd egymás elleni mérkőzése lett a forduló rangadója. Papíron. A gyakorlatban ugyanis az derült ki, hogy nem érdekli a drukkereket a mérkőzés, a hivatalos adatok szerint 2716-an mentek ki a felújított Mol Arénába.
A közpénzből fenntartott klubok nem érdekeltek a nézők becsábításában a stadionokba, mert akkor is garantált a nyugodt működésük, ha senki sem vált jegyet a meccseikre. A „forduló rangadóján” a fehérváriak nyertek 2-1-re, ezzel öt ponttal elhúztak a harmadik helyezett Mezőkövesdtől és immár egyedül próbálják utolérni a két mérkőzéssel kevesebbel rendelkező, ennek ellenére listavezető FTC-t.
A legtöbben Diósgyőrben voltak, 4802-an látták a helyszínen az alapításának 110. évfordulóját ünneplő csapat rangadóját a Debrecen ellen. A kelet-magyarországi csapatok rangadója nemcsak a lelátói koreográfia és az ünnepség miatt kezdődött látványosan, hanem, mert a házigazdák a negyedik percben megszerezték a vezetést, amire a vendégek még az első húsz percben két találattal válaszoltak. A folytatásban több találat nem született, ellenben kiugróan sok, összesen 44 volt az elkövetett szabálytalanságok száma.
Nem a futball játszotta a főszerepet Pakson, ahol a Puskás Akadémia lépett pályára. Pintér Csaba játékvezető az első félidőben két hazai játékost is kiállított: a 38. percben a reklamálást befejezni nem képes Könyves Norbert kapott két sárga lapot, majd két perccel később Böde Dánielnek kellett elhagynia a játékteret. A korábbi válogatott csatár a vita hevében meglökte ellenfele vállát, amitől Dejan Trajkovski úgy zuhant a földre, mint akit villámcsapás ért. Amikor ezért Böde sárga lapot kapott, nála is elszakadt a cérna, heves reklamálása miatt őt is kiállította a játékvezető. A színészkedő, súlyos sportszerűtlenséget elkövető Trajkovski megúszta büntetés nélkül. A paksiak 2-0-s vereséget szenvedtek.
A Megyeri útról a valódi gyep helyett krumpliföldet telepítő cég miatt hetekre kiszoruló Újpest Szegeden talált átmeneti otthonra, Budapesttől 180 kilométerre játssza a hazai bajnoki és kupameccseit. A klub közleményéből az derült ki, hogy nem volt közelebb olyan stadion, amely megfelelt az élvonalbeli követelményeknek vagy befogadta a csapatot. A Fehérvár elleni jövő keddi Magyar Kupa-mérkőzésre ingyen buszt biztosít a klub a drukkerek részére. Azt nem tudni, hogy ez a lehetőség később a bajnokságban is a rajongók rendelkezésére áll-e.
Az is kérdés, hogy Szegeden fogadja-e az Újpest az FTC-t, vagy a magyar bajnokság egyetlen érdekes mérkőzésének megrendezésével megvárja a lila-fehér klub a gyepszőnyegének elkészítését, ami ideális esetben március végére várható. A többi országhoz képest rengeteg balszerencsével és kiszámíthatatlan eseménnyel sújtott magyar futballvalóságban lehet persze a remélt időpontból a gyakorlatban szeptember vagy október is.

Labdarúgó NB I., 20. forduló

Kisvárda-Kaposvár 5-3 Kisvárda, 2000 néző. Jv.: Csonka. Gól: Melnyik (34.), Tischler (59. , 65., 82.), Viana (72.), illetve Hegedűs (31.), Nagy J. (49.), Fodor (70.) Paks-Puskás 0-2 Paks, 1106 néző. Jv.: Pintér. Gól: Favorov (11.), Vanecek (90.) Kiállítva: Könyves (Paks, 38.), Böde (Paks, 40.) Honvéd-ZTE 2-0 Új Hidegkuti Nándor Stadion, 2246 néző. Jv.: Erdős. Gól: Kálnoki-Kis (43.), Lazafame (91., 11-esből) Fehérvár-Mezőkövesd 2-1 Mol Aréna, 2716 néző. Jv.: Solymosi. Gól: Hodzic (18.), Houri (37.), illetve Berecz (16.) Diósgyőr-Debrecen 1-2 Diósgyőr, 4802 néző. Jv.: Iványi. Gól: Ivanovszki (4.), illetve Adeniji (13.), Kinyik (16.) Az állás: 1. FTC 18 13 4 2 35-15 43 pont 2. Fehérvár 20 12 4 4 35-19 40 3. Mezőkövesd 20 10 5 5 26-18 35 4. Puskás Akadémia 20 8 7 5 31-23 31 5. Honvéd 20 8 5 7 22-22 29 6. Debrecen 19 8 3 8 32-32 27 7. Diósgyőr 20 8 2 10 24-29 26 8. Újpest 19 7 4 8 25-29 25 9. Kisvárda 20 7 3 10 25-29 24 10. Paks 20 7 2 11 25-35 23 11. ZTE 20 4 6 10 25-30 18 12. Kaposvár 20 3 1 16 19-43 10

labdarúgás

Fucsovics főtáblára jutott Rotterdamban

2020.02.09. 13:27
Illusztráció
Fotó: THOMAS KIENZLE / AFP
Fucsovics Márton a selejtezőben aratott győzelmével feljutott a rotterdami, 2,1 millió euró (693 millió forint) összdíjazású férfi keménypályás tenisztorna főtáblájára.
A világranglistán 53. játékos a kvalifikáció szombati nyitókörében első kiemeltként erőnyerő volt, vasárnap pedig mindössze három gémet vesztett az ausztrál Alexei Popyrin (99.) ellen. A magyar teniszező ezzel visszavágott orosz származású riválisának, aki kettejük egyetlen korábbi mérkőzésén 6:1, 6:4-re legyőzte őt tavaly a cincinnati verseny selejtezőjében. Eredmény az ATP honlapja alapján: selejtező, 2. forduló:    Fucsovics Márton (1.)-Alexei Popyrin (ausztrál, 6.) 6:2, 6:1
Babos Tímea viszont kikapott a selejtező második fordulójában, így nem jutott főtáblára a Szentpéterváron zajló, 783 ezer dollár (242 millió forint) összdíjazású keménypályás női tenisztornán. A világranglistán 98. játékos - aki párosban januárban megnyerte az ausztrál nyílt bajnokságot - vasárnap a hazai közönség előtt szereplő Ljudmila Szamszonovával találkozott. A 26 éves Babos nagy csatában hozta az első szettet, ám a 114. helyen álló riválisa ezután már nem vesztette el a szerváját. Eredmény a WTA honlapja alapján: selejtező, 2. forduló:    Ljudmila Szamszonova (orosz, 9.)-Babos Tímea (5.) 5:7, 6:3, 6:2

Góleső, győzelem, vereség, iksz a kézi BL-ben

2020.02.09. 12:55

Fotó: Pavel Bogolepov / Népszava
Férfi és női vonalon is teljes fordulót játszottak a kézilabda Bajnokok Ligájában, a mérleg: két győzelem, egy vereség, egy döntetlen.
A Telekom Veszprém 31-24-re verte a portugál FC Portót idegenben: a magyar rekordbajnok parádésan kezdett, lendületes, pontos játékkal 4-0-ra ellépett, a meccs azonban ekkor még nem dőlt el, mert a portugálok feltámadtak. Fordítani azonban nem tudtak, mert Vladimir Cupara a kapuban egészen elementáris erővel bizonyította, ezen az estén ő lesz a legjobb a pályán. Folyamatosan hozta a bravúrvédéseket, ám ennek ellenére a második félidőben mégis egy gólra megközelítették a Veszprémet a hazaiak: ekkor a Veszprém ismét komolyan vette önmagát, tíz perc alatt 7-1-es szériát produkált, magabiztos sikere egyáltalán nem volt veszélyben (24-31).
A MOL-Pick Szeged a dán Aalborgot fogadta a Tisza-parton, és a meccs a papírforma alapján országos egyesnek ígérkezett (októberben idegenben héttel nyert a Szeged), de a férfi kézilabda nem az a hely, ahol az ilyeneknek sok jelentőséget szabad tulajdonítani. A Szegednek végig komolyan kellett kapaszkodnia, hogy ne kerüljön végzetes hátrányba. A vége ennek megfelelően drámai lett: Mario Sostaric egyetlen találatra csökkentette a Szeged hátrányát, majd Dean Bombac betalált, ezzel a Pick – bár egyszer sem vezetett a mérkőzésen – egy pontot azért megmentett (26-26)!
Juan Carlos Pastor vezetőedző elismerte az ellenfél erényeit: „Gratulálok az Aalborgnak, fantasztikusan kézilabdázott, győzelmet érdemelt volna. Nem vagyunk olyan formában, amilyenben kellene lennünk. Még csak február van, sok célunk van, ezekre kell összpontosítanunk a jövőben. Nagyon pozitív, hogy a végén két góllal tudtuk döntetlenre menteni a meccset az utolsó 15 másodpercben, amit nem gondoltam volna.”
A nőknél a Bajnokok Ligája-címvédő Győr sincs a sorozat ezen szakaszában még csúcsformában, ami a román Valcea otthonában is kiderült: a pontatlan lövések miatt alacsony volt a színvonal, a hazaiak tíz, a vendégek 15 lövést rontottak, mégis a Győr nyerte a félidőt 10-6-ra… Különösen a hat lőtt román gól volt „karcsú” fél óra alatt, de ez nem a Győr hibája, a védekezése és a kapusa is hatékony volt. A végül kilenc góllal zárt norvég Veronica Kristiansen vezérletével tartotta előnyét az ETO, a címvédő kilenc góllal nyert idegenben (20-29). Danyi Gábor edzőt is meglepték a történtek: „Sok mindenre számítottam, csak arra nem, hogy kilenc góllal nyerünk. A hazai csapat technikai hibáit ki tudtuk használni, a védekezés és a kapus teljesítmény kiemelkedően jó volt, ennek köszönhetjük a nagyarányú győzelmet.”
A Ferencváros ellenben négy góllal kikapott az orosz bajnok Rosztov-Dontól: a vendégeket Amros Martín, a Győrrel korábban négyszer BL-t nyert mester irányította, aki amúgy az FTC-t dirigáló Elek Gáborral egykor közösen vitte a magyar női válogatottat is. A két edzőt tehát a szakmainál is közelebbi, már-már baráti szálak is összekötötték, ami külön spétet adott az Érden rendezett meccsnek. A hatékonyabban védekező oroszok a szünetben 19-14-re vezettek. De a második félidőben a Ferencváros lendületbe jött, összeszedetten és taktikusan kézilabdázott, egy 7-1-es sorozattal fordított, és a meccs háromnegyedénél – első alkalommal – átvette a vezetést! A hajrára azonban elfogyott a szufla, az igazán becsülettel harcoló FTC-t begyalulta a Rosztov (31-35). Ilyen sok gólt azonban a szezonban még senki nem lőtt nekik, mint Háfra Noémiék.
Elek Gábor így értékelt: „Elismerésem Ambros Martínnak és a Rosztovnak, megérdemelten nyertek. Az első félidő bizonyos szakaszaiban túlságosan megadtuk magunkat. A második felvonásban egészen más csapatunk jött ki a pályára, nagyon büszke vagyok arra a húsz percre, ugyanakkor bánatos is az utolsó szakasz miatt. Úgy érzem, a hitünk nem volt elég ezen meccsen, és ez roppant szomorúvá tesz.” Ambros Martín érthetően nem volt szomorú: „Nagy öröm ilyen atmoszférában játszani. Nagyon fontos volt a győzelem, és még örömtelibb, hogy kiélezett csatában szereztük meg. Jó volt látni, hogy az FTC egy pillanatig sem adta fel, fontos volt, hogy végig higgadtak tudtunk maradni.”

Kézilabda Bajnokok Ligája

Férfiak, csoportkör, 11. forduló, A csoport: MOL-Pick Szeged–Aalborg HB (dán) 26-26. B csoport: FC Porto Sofarma (portugál)–Telekom Veszprém 24-31. Nők, középdöntő, 3. forduló, 1. csoport: FTC-Rail Cargo Hungaria–Rosztov-Don (orosz) 31-35. 2. csoport: SCM Ramnicu Valcea (román)–Győri Audi ETO KC 20-29.