Ingatlan;KSH;áfa;OTP;drágulás;családi ház;falusi CSOK;

2020-02-10 10:00:00

A családi ház lehet az új kedvenc

Az árakat és az eladásokat – ellentétben a többi lakástípussal – nem befolyásolta a befektetési célú ingatlanvásárlások felfutása.

Egyre nagyobb szeletet hasítanak ki az ingatlaneladásokból a családi házak; a lakáspiaci forgalom visszaesése ellenére pedig a községekben kicsit több ingatlant sikerült eladni a tavalyi év első 9 hónapjában, mint korábban, ami szintén a családi házak növekvő népszerűségére utal. A KSH összesítése szerint tavaly összességében 10 százalékkal kevesebb lakóingatlan cserélt gazdát: a használt lakások eladása 11 százalékkal esett vissza, amit a kisebb súlyú újlakás-piac 18 százalékkal növekvő eladásai sem tudtak ellensúlyozni. Az adatokból ugyanakkor az is látszik, hogy a tavaly január és szeptember között lebonyolított adásvételek több mint fele családi házakra vonatkozott, miközben a nem panel társasházi lakások a tranzakciók harmadát, a panelek pedig a 15 százalékát adták.

A családi házaknál az elmúlt években nem mutatkoztak jelentős piaci kilengések, az árakat és az eladásokat – ellentétben a többi lakástípussal – nem befolyásolta a befektetési célú ingatlanvásárlások felfutása. Míg az ingatlanpiac slágertermékénél, a panellakásoknál vidéken és a fővárosban is  22 százalékos volt az árnövekedés, addig a családi házak mindössze 3,7 százalékkal drágultak a tavalyi első három negyedévében - magyarázza Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.   

Az elmúlt években tapasztalt általános és extrém mértékű áremelkedés, valamint a vidéki használt ingatlanok vásárlására is fordítható falusi családi otthonteremtési kedvezmény (csok) megjelenése újabban érezhetően több vevőt mozdít a családi házak felé – tette hozzá. A falusi csok keretében 2 468 kistelepülésen, legfeljebb 5 millió forint értékben lehet állami támogatást igénybe venni ingatlanvásárlásra, valamint ugyanennyit bővítésre és korszerűsítésre. A növekvő vevői érdeklődés szempontjából fontos változás az idei évtől az is, hogy saját lakhatási célú lakásépítésnél és a bővítési, korszerűsítési munkálatoknál a falusi csok által érintett kistelepüléseken 5 millió forintig vissza lehet igényelni az áfát. Így az ebben a szegmensben keresők előnyben vannak az értékesítési céllal épített családi házak vevőivel szemben, utóbbiaknak ugyanis ettől az évtől ismét 27 százalékos áfával kell kalkulálniuk – hívta fel a figyelmet az elemző.

A megnövelt újlakásáfa következtében ugyanakkor várhatóan nemcsak az építkezések száma csökken, de munkaerő is felszabadul, tehát erről az oldalról is csökkenhetnek az építtetők költségei, és könnyebben lehet majd kivitelezőt találni. Ez pedig szintén kedvezhet a saját célú vidéki családi házas építkezéseknek.