Napok óta nincs hír Chen Quishiről, a népszerű kínai újságíróról, aki az utóbbi időben hiteles tudósításokat küldött a koronavírus-járvány központjának számító Vuhan városából. A férfit a jelek szerint erőszakkal hallgatták el: családtagjai úgy tudják, hogy Chent rendőrök kísérték egy karanténzónába, majd ott nyoma veszett - írja a CNN.
Az újságíró a második közismert személy, akit a kínai hatóságok megfélemlítéssel vagy erőszakkal akarnak csendre bírni: korábban rendőrök félelmlítették meg Li Wenliangot, a 34 éves szemorvost is, aki először figyelmeztetett nyilvánosan a járvány terjedésére.
A kommentelők a kormány bocsánatkérését várják a Li Wenlianggal való bánásmód miatt, és a „szólásszabadságot akarok” hashtag-et csatolták üzenetükhöz, utalva rá, hogy ezt az alapjogot a kínai alkotmány is védi. A kínai kormány álláspontját semmi sem jelzi egyértelműben, hogy válaszként cenzúrázták és törölték a hashtag-et.
Chen Quishi eltűnése viszont újra felborzolta a kedélyeket: egyre többen beszélnek az ügyről a Weibón, vagyis a Twitter kínai változatán. Ahogy egy felhasználó is írta, „Nem engedhetünk meg magunknak egy második Li Wenliangot”.
Az újságírót ráadásul nem először hurcolják el: tavaly augusztusban a hongkongi tüntetéssorozatról számolt be élő adásban, Weibo-oldalán, amit közel 740 ezren követtek – és a hivatalos kínai narratívától eltérően, arról is beszámolt, hogy a hongkongi demokráciapárti tüntetők nagyobbik része békésen demonstrál az utcákon. Hazaérkezésekor napokig faggatták a kormányzati hatóságok emberei, Weibo-fiókját pedig egyszerűen lekapcsolták.