Európai Bizottság;GDP;

Képünk illusztráció

- EB: Csökken, de magas marad a pénzromlás üteme

Az Európai Bizottság előrejelzése szerint a tavalyi 3,4 százalékos inflációt a növekvő élelmiszer- és olajár dobta meg, valamint a forint leértékelődése.

Robusztus gazdasági növekedést jósol Magyarországon az Európai Bizottság (EB) csütörtökön közzétett téli előrejelzése. A brüsszeli testület szerint tavaly 4.9 százalékkal bővült a magyar bruttó hazai termék (GDP). Ennél csak Írország produkált magasabb, 5,7 százalékos növekedést 2019-ben a huszonhét tagállamból. A magyar gazdaság még jobban teljesít, mint ahogy azt az EB tavaly őszi értékelésében előrejelezte, akkor 4,6 százalékosra becsülve a GDP tavalyi emelkedését.

A bizottság szerint a gazdaság állta a sarat a lassuló nemzetközi környezetben, amit elsősorban az állami beruházások növekedése és az autógyártás felpörgetése magyaráz. A növekedés 2020-ban és 2021-ben valamelyest mérséklődik 3,2, illetve 2,8 százalékosra, de Magyarország még ezzel is az EU élmezőnyben marad. A visszaesés okaként a beruházások ütemének lelassulását és a munkaerőpiaci nyomás enyhülésével járó fogyasztáscsökkenést nevezi meg a brüsszeli testület.

Az Európai Bizottság előrejelzése szerint a tavalyi 3,4 százalékos inflációt a növekvő élelmiszer- és olajár dobta meg, valamint a forint leértékelődése. Idén és jövőre 3,3, illetve 3,1 százalékosra esik vissza a pénzromlás üteme. Ennél magasabb értéket csak Románia fog elérni Brüsszel előrejelzése szerint.

Az MNB célszáma 3 százalék.