reform;Gulyás Gergely;E-egészségügy;

2020-02-13 20:33:39

Már fizetik az egészségügy kisebb, 100 millió alatti adósságait

Gulyás Gergely nem cáfolta és nem is erősítette meg, hogy azt kérték volna a beszállítóktól, hogy engedjék el a kibocsátott számláik összegének 20 százalékát, de azt elmondta: ahol nem születik egyezség, ott peres eljárások is lehetnek.

Nem sikerült eloszlatnia Gulyás Gergelynek, a miniszterelnökséget vezető miniszternek a kormányinfón az egészségügyi reformról kiszivárgott bizonytalanságokat. Azt ugyan az Mfor kérdésére elismerte, hogy járt a kormány előtt az egészségügy átalakításáról szóló, a portfolio.hu által a hét elején megszellőztetett anyag, ám azt is hozzátette: a kabinetnek még nincs róla végleges álláspontja, azt visszaadták további finomításra. 

Mint arról beszámoltunk, a portfolio.hu a hét elején arról írt, mintegy 70 milliárd forintból orvosolná egy az Emberi Erőforrások Minisztériumában készült „reformterv” az egészségügyi intézmények pénzügyi gondjait. A kórházfenntartó fölé újabb hivatal kerülhet, amely a miniszter közvetlen útmutatásokkal irányítana. Az a kórházi vezető, aki nem képes két hónap alatt megszüntetni intézménye eladósodását, annak sorsáról a miniszter dönt.

Megkérdeztük, hogy miként gondolják a tervezetben jelezett módon megszüntetni az eladósodást, ha az értékalapú finanszírozásról még nincsen döntés, és köztudomású, hogy a kórházi tartozásoknak a finanszírozás elégtelensége a legfontosabb oka. Gulyás Gergely erre lapunknak azt mondta: ilyen nincs a munkaanyagban, az adósságokról pedig a Pénzügyminisztérium tárgyal. Korábban az Mfor.hu kérdésére e témában még azt mondta: a reformlépések alkalmazása csak fokozatosan történhet, mert ahhoz a finanszírozási rendszert is át kell tekinteni. A kormány számításai szerint 55 milliárd forint többletet kíván az idei költségvetésből az eladósodás megakadályozása, és hogy ezt az összeget havi részletekben kaphatják meg az intézmények. (Azt nem sikerült megtudni, hogy miért éppen 55 milliárd, amikor még nem történt meg az ellátások költségelemzése.)

A kórházi adósságrendezéssel kapcsolatban bejelentette: a 100 millió forint alatti, tavalyi adósságokat elkezdték-elkezdik kifizetni, a nagy hitelezőkkel viszont még nem fejeződtek a tárgyalások. Nem cáfolta és nem is erősítette meg, hogy azt kérték volna a beszállítóktól, hogy engedjék el a kibocsátott számláik összegének 20 százalékát, de azt elmondta: ahol nem születik egyezség, ott peres eljárások is lehetnek.