Olaszország;politikai válság;

Giuseppe Conte

- Megint összeomlás fenyeget Rómában

Patthelyzetbe került Giuseppe Conte olasz miniszterelnök második kormánya is, ezúttal az Ötcsillag Mozgalom által erőltetett igazságügyi reform, azon belül is az elévülési idők újraszabályozása miatt.

A Matteo Salvini vezette Liga tavaly nyári kilépése következtében alakult új, baloldali-ötcsillagos (PD-M5S) kormány pártjai megállapodtak a reformban, ám a jelenleg a Viva Italia nevű, kis baloldali formáció élén álló volt demokrata párti miniszterelnök, Matteo Renzi hevesen szembeszegült: bojkottálta a kormányülést és a kabinet megbuktatásával fenyeget. Renziék nélkül nincs kormányzati többség, ám múlt hét csütörtöke óta az ex-kormányfő álláspontja is módosult, kedden már jelezte, hogy nem Conte kormányfő, csupán a reformot előterjesztő ötcsillagos miniszter, Alfonso Bonafede menesztését követeli. Akihez viszont, akárcsak az elévülési idők módosításához, ragaszkodik az M5S, a római parlament legnagyobb pártja.

A kérdéses elévülési határidő büntetőeljárás esetén jelenleg 6, közigazgatási eljárásban pedig 4 év. Az új javaslat szerint a büntetőeljárásokban az elsőfokú tárgyalás esetében az elévülés meghosszabbodna, másodfokon pedig teljesen eltörölnék, mindaddig nem lenne vége az eljárásnak, amíg nem születik jogerős ítélet. A bírák és ügyészek sem egységesek az ügyben, ám legtöbben egyetértenek azzal, hogy az elévülési idő teljes eltörlése nem serkentené hatékonyságra az igazságszolgáltatást, inkább megbénítaná azt.

A korrupcióellenes mozgalomként indult M5S-nek azonban az elévülési határidő meghosszabbítása ugyanolyan jelképes üzenete, mint a feltétel nélküli alapjövedelem. Jobb csillagzat alatt viszonylag sok voksot hozhatott volna a pártnak a módosítás, hiszen a korrupció Olaszországnak is komoly gondja, az emberek pedig még elevenen emlékeznek arra, hogy Silvio Berlusconi ellen több mint tíz esetben azért szüntették meg az eljárást, mert a nyomozás kifutott a hatályos – és az európai 10 éves átlaghoz viszonyítva rövid - elévülési időből. De emlékeznek még az 1992-ben kirobbant Tangentopoli botrányra, a Tiszta kezek bírósági vizsgálatsorozatra is, amikor a korrupció és az illegális pártfinanszírozás miatt gyanúba keveredett miniszterek, parlamenti képviselők és üzletemberek fele ellen  fel kellett függeszteni az eljárást az elévülési idő lejárta miatt. Ilyen kontextusban előszeretettel hangsúlyozza is az M5S, hogy Renzi, akárcsak Berlusconi pártja, nem a jogállamiságot, hanem a bűnözőket védelmezi. Arról viszont nem beszél, hogy a Tangentopoli vártnál kisebb eredményessége egyben annak is köszönhető, hogy a bíróságok képtelenek voltak kezelni annyi eljárást, amennyit a Tiszta kezek a nyakukba zúdított.

„Ha kormányválságot akar Conte, meg fogja kapni”, hangoztatta Renzi, ám aligha fogja – legalábbis szándékosan – az előrehozott választások felé tolni az eseményeket, hiszen annak  nyertese a szélsőjobb lenne. A legutóbbi, hétfőn közzétett felmérés is azt mutatja, hogy az újabb válság máris kedvezőtlenül csapódik le a koalíciós pártok támogatottságán. Megtorpant az eddig emelkedő Demokrata Párt: 21 százalékon mérik. A Liga viszont stabil, növekedni ugyan nem tudott, de nem is csökkent, 30 és 32 között mozog, az M5S zsugorodik, 13-14 százalékra számíthat, Rezni Viva Italiaja pedig az 5 százalékos küszöb alatt maradt. Az újabb politikai válság eddigi legnagyobb nyertese a római parlament legszélsőségesebb pártja, a Fratelli d’Italia, amely közel két százalékos növekedést ért el és immár 11-13 százalék között mérik. 

A gazdasági gondok is szaporodnak, de elemzők szerint az elévülési határidőkön marakodó koalíciót végül az fogja elsöpörni, ha – amint azt tervezik – tényleg eltörlik a Salvini féle menekültellenes „biztonsági” csomagot. Akkor ugyanis a Liga újra azzal támadna, hogy a kormány utat enged egy újabb migrációs hullámnak Afrika felől.

Kormányváltás várható a választás után Szlovákiában. A nagy kérdés az, hogy valamelyik magyar pártnak lesz-e beleszólása a koalíciós tárgyalásokba. A Magyar Közösségi Összefogás (MKÖ) esélyeiről Menyhárt József, az MKP elnöke nyilatkozott a Népszavának.