A Népszava kérdésére elismerte a Fidesz pártalapítványa, a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány, hogy a társszervezőként részt vettek Orbán Viktor kormányfő vasárnapi évértékelőjének szervezésében. Ez azt jelenti, hogy - lapunk korábbi cikkének megfelelően - a tábornokok egy pártrendezvényen vettek részt egyenruhában, miközben ezt a jogszabály egyértelműen tiltja.
Az ügy pikantériája, hogy Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára cikkünkre reagálva a Facebook-on azt közölte: az évértékelőt immár 22. alkalommal, az 1996-ban Mádl Ferenc korábbi államfő által alapított Magyar Polgári Együttműködés Egyesület (MPEE), „egy valódi civilszervezet" rendezte.
Hasonlóan reagált lapunknak a Honvédelmi Minisztérium is, amely először azt közölte az eseményről, hogy az „nem pártrendezvény volt, hanem kormányzati évértékelő”, majd később, amikor konkrétan rákérdeztünk a Fidesz pártalapítványának a szerepére, azt írták: az évértékelő „kormányzati és civil rendezvény volt.”
Szerdán azonban a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány (SZPMA) lapunkkal azt közölte: a rendezvénynek az alapítvány volt a társszervezője, mellette pedig az MPEE is részt vett a munkában. A kiadásokkal kapcsolatos kérdéseinkre pedig azt írták: jelenleg zajlik az esemény költségeinek az elszámolása, az alapítvány pedig ezt követően tudja megmondani, hogy mennyibe került a miniszterelnöki évértékelő.
Ennek fényében újra megkérdeztük a Honvédelmi Minisztériumot (HM), hogy ki felel a jogsértésért, ki és miért engedélyezte a magyar haderő volt és jelenlegi tábornokainak, Havril András, Deák János és Fodor Lajos volt vezérkari főnököknek, valamint a magyar haderőt jelenleg vezető Korom Ferenc, Böröndi Gábor, Mihócza Zoltán altábornagyoknak, hogy mundérban vegyenek részt egy politikai rendezvényen.
Mint arról írtunk, a rendszerváltás utáni 1993-as honvédelmi törvény tiltotta a párt és politikai rendezvényen egyenruhában való részvételt. Bár a törvény alól volt kibúvó, a rendszerváltás utáni évtizedekben politikai közmegegyezés volt arról, hogy katonákat nem szerepelnek mundérban politikai rendezvényen. Később ez a tiltás a 2005-ös HM-rendeletbe került át, és tovább szigorodott: a jogszabály megtiltotta a nyugállományú és az aktív katonáknak is, hogy egyenruhában vegyenek részt egy politikai rendezvényen.
Lapunk a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány válasza ismeretében szerda késő délután ismét megkereste a honvédelmi tárcát, ám cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz.