Leginkább egy szomorú kútpisztoly rajzolatához hasonlít a Mol eredménygörbéje - vonható le a következtetés az ország legnagyobb cége tavalyi pénzügyeinek pénteken közzétett első jelentéséből. Bár a tavaly elért 223 milliárdos nettó nyereség önmagában nem hangzik rosszul, ez negyedével szerényebb a 2018-as eredménynél, ami már szintén elmaradt a Mol történetének második legmagasabb, 2017-es, 308 milliárdos profitesőjétől.
Bonyolult neve ellenére a Mol és a tőzsdei befektetők is kiemelt jelentőséget tulajdonítanak az "újbeszerzési árakkal becsült, tiszta, kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti" (EBITDA) eredménynek. Ez tavaly 709 milliárd forinton, hajszállal az azt megelőző alatt sikerült. Dollárban ugyanakkor a visszaesés közel 10 százalék és megegyezik a 2017-essel. Az árbevétel kétmilliárddal 5266 milliárdra nőtt. A 2019. utolsó negyedévi nettó eredmény a 2018-as kevesebb mint felére, 37 milliárdra sikerült és kissé a különböző EBITDA-k is mérséklődtek.
A Mol sajtóközleménye egy szót se vesztegetett a nettó eredmény lekókadására. A 2,44 milliárd dollárnak megfelelő EBITDA-ról megjegyzik, hogy az meghaladja a tavaly 2,3 milliárd dollárról 2,4 milliárd dollárra emelt célt, miközben az utolsó negyedév a külpiaci környezet romlását hozta. Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató 2020-ra 2,5 milliárd dolláros EBITDA-t ígér. Ez a legvérmesebb a nyereségígéretek négy évvel ezelőtti bevezetése óta.
A csoportszintű napi kitermelés 111 ezer hordós mennyisége nem változott, nyeresége viszont csökkent. A tavalyi év legfontosabb üzlete az Azerbajdzsánhoz tartozó, Kaszpi-tengeri ACG-olajmező közel 10 százalékának megvásárlása volt a Chevrontól 1,57 milliárd dollárért. Ez idén 9 ezer hordóval növelheti a napi kihozatalt. Miközben az üzemanyagok iránti kereslet 3,4 százalékkal nőtt, a feldolgozás-kereskedelem nyeresége csökkent. A gázszállítás és a shopokat jelentő fogyasztói szolgáltatási üzletág viszont izmosodott. Tiszaújvárosi poliolgyáruk fele már megépült.
A tavalyi eredményesés miatt a Világgazdaság által megkérdezett elemzők a Mol által idén kifizetett osztalék jelentős csökkenésére számítanak. Ez többek között azért lenne gond, mert a kormány döntése nyomán a Corvinus egyetem költségvetése tavaly óta már jelentős részt ettől függ.
A többség mindazonáltal inkább örült az adatoknak, mondván, az olajcsoport a tervek és a várakozások felett teljesített. A befektetők hasonlóképp vélekedhettek: a Mol pénteken 1,51 százalékkal drágult a tőzsdén, miközben a BUX 0,02 százalékkal esett.