Mintha végigpörgette volna a reggeli lapokat, úgy beszélt a már Olaszországban is terjedő koronavírus-járványról hétfő délelőtti sajtótájékoztatóján a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) vezetője.
Müller Cecília országos tiszti főorvos beszámolójából megtudhattuk, hogy a kormányzati operatív törzs tárgyalt az olasz nagykövettel, eddig egyetlen hazai koronavírus-fertőzéses esetről sem tudnak, és az ország még mindig a megelőzés szakaszában van – arról azonban semmit sem árult el, hogy a belügyi operatív törzs milyen konkrét eszközökkel rendelkezne egy hazai járvány megfékezésére, hány rendőrt, katonát vetnének be az esetleges karanténövezetek fenntartásakor – egyáltalán, van-e az egészségügynek kapacitása a betegek fogadására.
A Papp Károly rendőr altábornaggyal közösen tartott sajtótájékoztatón elmondták, a nagykövettől kapott adatok alapján már 150 olaszországi koronavírusos betegről tudnak, és három, idős vagy súlyosan legyengült személy halt bele a fertőzésbe. A közölt adatok ugyanakkor már a beszámoló pillanatában elavultak voltak, hiszen a napi sajtó ugyanakkor már négy halottról tud - Menczer Tamás külügyi államtitkár Facebook-posztjában. pedig 196 olasz fertőzöttről tudósított.
A jelek szerint ezt még az illetékesek sem tudják pontosan, mert jelenleg is a WHO és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) napi helyzetértékelésére várnak, hogy az ott elhangzottakat hasznosíthassák a hazai eljárásokban.
Mint a sajtóeseményen kiderült
már a debreceni reptéren is hőmérőzik az utasokat, és fokozottan vizsgálják az Olaszországból érkezőket
Akik a fertőzésveszélyes olasz tartományokból és régiókból (Lombardia, Veneto, Piemont, Emilia Romagna) érkeznek, azok karanténba kerülnek - már ha a hatóságok tudnak róluk
Az Olaszországból hazaérkező diákok és kísérőik, valamint egy másik magyar csoport is karanténba került, 18 érintettről van szó, de mindannyian tünetmentesek
A fertőzésgyanús eseteket a Dél-Pesti Centrumkórház infektológiai részlegén vizsgálják, itt alakították ki a karantént is.
Müller arra nem válaszolt, hogy az Olaszország felől közúton érkezőket vizsgálják-e a hatóságok, és ha igen, hogyan – pedig ezt Ausztria például drasztikusan oldotta meg, habozás nélkül lezárta Olaszországgal közös határszakaszát a megelőzés jegyében.
A schengeni határzónákat ezután sem zárják le a magyar rendőrök, innen viszont csak egyéni felelősség, erkölcs kérdése, hogy aki autóval, vonattal járt a fertőzészónában, az itthon felhívja a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi zöldszámát – már ha egyáltalán tud a szám létezéséről.
Az Index újságírója emlékeztetett rá, hogy a zöldszámon azt tanácsot kapták, kérdezzék meg háziorvosukat a fertőzés veszélyéről.
Müller azt nem tudta megmondani, hogy a háziorvosokat mennyire készítették fel az ilyen hívásokra, de javasolta, hogy aki koronavírus-fertőzöttnek gondolja magát, ne keresse fel személyesen orvosát. Kérdésre válaszolva – Olaszországot továbbra is utazásra javasolt területnek tartják - Müller annyit mondott, hogy ő maga soha nem utazna járványos területre, és ezt másoknak sem ajánlaná. A karanténzónán kívüli olasz régiókba ezután is szabad utazni, de ajánlott az óvatosság -tette hozzá.