Vizsgálatot indított Romániában a Versenytanács, miután az egészségügyi védőeszközöket forgalmazó vállalatok jelentős mértékben emelték az elmúlt napokban az országszerte hiánycikknek számító orvosi maszkok árát - írja a Transindex.ro. Az árak 20-szorosan nőttek:
"Nagyon nagy a kereslet az orvosi védőeszközök, pontosabban az egészségügyi maszkok iránt, a gyártók nem győznek eleget tenni a megrendeléseknek. Ugyanakkor azonban nem normális, hogy bizonyos vállalatok kihasználják ezt a helyzetet, és indokolatlanul növeljék az árakat" - mondta az Agerpres hírügynökségnek a Versenytanács elnöke. Bogdan Chiriţoiu hozzátette, megvizsgálják az egészségügyi és munkabiztonsági védőeszközöket forgalmazó vállalatokat, és amennyiben törvénysértést észlelnek, az érintett cégek üzleti forgalmuk 10 százalékát kitevő összegig terjedő bírságot kaphatnak.
A gyógyszerészeti termékek forgalmazóinak országos szövetsége (ADRFR) szerint minimális mennyiségű maszk van raktáron a román patikákban, és nem is tudják pótolni a készletet, mert sem a hazai, sem a nemzetközi gyártók lerakataiban nincs már a termékből. Közleményük szerint az ilyen maszkokat eddig elsősorban Kínából importálták.
1600 százalékos drágulás Olaszországban
A vírus Európában először Észak-Olaszországban jelent meg a napokban jelentősebb mértékben, ami azonnal megmutatkozott az óvóeszközök árán. A G7 idézte a Codacons nevű olasz nonprofit fogyasztóvédelmi szervezet vasárnapi közleményét, ami szerint sokszorosára nőtt a maszkok és a kézfertőtlenítők ára az interneten.
A szervezet szerint az egyik legnagyobb e-kereskedő olaszországi oldalán egy flakon fertőtlenítő gél ára 3 euróról közel 22,5-re ment fel (1000 forintnyiról 7600-ra). A szájmaszk ára még nagyobb mértékben nőtt: korábban kevesebb mint 10 centet (34 forintot) kértek el egyért, vasárnap viszont már 1,8 euróba (600 forintba) került. Ez több mint 1600 százalékos növekedés. Egy kifejezetten a koronavírus ellen szolgáló maszk közel 40 euróba (13 ezer forintba) kerül. A Codacons elnöke, Carlo Renzi szégyenteljes spekulációnak nevezte, hogy az emberek félelméből próbálnak meg pénzt csinálni a kereskedők.
Idézték az eljárásrendet, amely szerint "a kézhigiénés szabályok betartásán kívül, a sebészi orr-szájmaszk használata bármely felső légúti megbetegedés esetén szükséges, függetlenül attól, hogy felmerül-e az új koronavírus-megbetegedés lehetősége." Az eljárásrend felhívta a figyelmet arra is, hogy az eszközök biztosítása az egészségügyi szolgáltató - jelen esetben a háziorvos - feladata, de ebben az NNK is segíti majd őket.
Azt kérik, hogy ha valaki koronavírussal fertőzött területről érkezik Magyarországra és magán tüneteket - láz, köhögés, torokfájás, levertség - észlel, akkor telefonon értesítse háziorvosát, vagy hívja az NNK 06 80/277-455, illetve a 06-80/277-456 zöldszámát. Az NNK közölte: szakmai szempontból a centralizált diagnosztika az elfogadható Magyarország járványügyi biztonsága érdekében, ennek értelmében minden, az új koronavírussal kapcsolatos diagnosztikai vizsgálat kizárólag az NNK Légúti Vírusok Nemzeti Referencia Laboratóriumában végezhető. Tudatták: a nemzetközi járványügyi helyzet változása miatt az aktualizált eljárásrend kiadása folyamatban van.