Bank;utalás;MNB;fizetés;azonnali;

2020-02-26 08:30:00

Készpénzes fizetés helyett azonnal utalhatunk, ám a nyugdíjak és a bérek még órákat utazhatnak

Másodperceken belül megérkeznek hétfőtől az egyszerűbb elektronikus utalások.

Hétfőtől a bankok átállnak az azonnali fizetési rendszerre, amely jelentősen felgyorsítja az elektronikus átutalásokat, így ez hosszú távon minden helyzetben valós és kényelmes alternatívája lehet a készpénznek. Egyelőre azonban nem minden utalás fut majd ezen az új rendszeren keresztül, a nyugdíjakat, a családtámogatási ellátásokat és első körben a béreket például még a régi metódus szerint fizetik ki – derült ki Bartha Lajos, a jegybank ügyvezető igazgatójának szavaiból, aki a március 2-i indulás kapcsán beszélt a részletekről. Mint mondta: az azonnali fizetési rendszer a hazai bankszektor eddigi legnagyobb fejlesztése, és alapjaiban változtatja meg a hazai elektronikus fizetést - erre már országszerte plakátokon is igyekszik felhívni a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

Az ügyfelek számára a legnagyobb változás az lesz, hogy gyorsabban és egyszerűbben tudnak majd utalni: a küldött összegnek a nap 24 órájában, a hét minden napján - így hétvégén és ünnepnapokon is - 5 másodpercen belül meg kell jelennie a célszámlán. A hosszú és nehezen megjegyezhető bankszámlaszámok helyett pedig úgynevezett másodlagos azonosítók – az ügyfél mobiltelefonszáma, emailcíme vagy adóazonosító jele, illetve száma - segítségével is lehet majd utalni. Ezeket az adatokat azonban korábban hiába adta meg a banknak az ügyfél, ha például a mobilszámát szeretné azonosítóként használni, akkor azt kifejezetten regisztrálnia kell a számlavezető bankjánál. Egy azonosítóhoz ugyanis csak egy bankszámlaszám tartozhat. Előfordulhat, hogy a későbbiekben az ügyfél lecseréli a mobilszámát: ezt mindenképpen azonnal jeleznie kell a banknak, de évente a pénzintézetek is le fogják ellenőrizni, hogy az adott ügyfélhez tartoznak-e még a megadott azonosítók. Bartha Lajos szerint a másodlagos azonosítók használata biztonságos: attól, hogy valaki ismeri más mobilszámát, vagy email-címét, még nem tud hozzáférni a pénzéhez.

Első körben, azaz március 2-ától még csak a 10 millió forint alatti – nem értéknappal benyújtott - elektronikus forintátutalások fognak az új rendszeren keresztül 5 másodperc alatt célba érni. A nyugdíjakat és a Magyar Államkincstár által utalt egyéb támogatásokat azonban - technikai okok miatt továbbra is a jelenlegi éjszakai elszámolásban fizetik ki. A csoportos átutalásként kifizetett bérek pedig szeptemberig még a jelenlegi napközbeni elszámolásban érkeznek majd meg, utána a rendszeres, értéknapos lakossági utalásokkal együtt is bekerülhetnek az azonnali fizetési rendszerbe – magyarázta Bartha LajosHozzátette: a nyugdíjakat sehol a világon nem küldik ki ebben a rendszerben.  

Jelenleg a hazai pénzmozgások 80-85 százaléka még készpénzben történik, az MNB várakozásai szerint azonban az azonnali fizetési rendszernek köszönhetően 2030-ra a fizetések fele elektronikus úton zajlik majd. Az átutalások a tranzakciós illeték miatt március 2. után is pénzbe kerülnek, ezért a bankok tételenként  - számlaszerződéstől függő - díjat számolnak fel.