Orbán Viktor;migráció;Kossuth Rádió;koronavírus;

- Orbán: A koronavírus most minden figyelmet magához vonz, de a történelmi kihívás továbbra is a migráció

Arra készülnek, hogy itthon is megjelenik a vírus.

A migráció és a koronavírus volt a fő témája pénteken Orbán Viktor Kossuth Rádiónak adott interjújában. A miniszterelnök azzal kezdte, hogy a koronavírus ugyan most minden figyelmet magához vonz, de a történelmi kihívás továbbra is a migráció. Arra a felvetésre, hogy a Reuters hírügynökség szerint a törökök ezentúl nem tartják fel a menekülteket, Orbán Viktor azt felelte: a következő 10-20 évben az lesz a kérdés, hogy a délről történő feláramlást hol sikerül megállítani, melyik határnál. Közölte, hogy a migráció hullámszerű, és számítani kell rendszeres, tömeges migrációs hullámokra.

– Nem kell aggódnunk Magyarország biztonsága miatt addig, amíg egységesek vagyunk

– tette hozzá.

Megjegyezte, hogy egy közös találkozót szerveznek a V4-országok Recep Tayyip Erdogan török államfővel.

Görögország szintén a járvány és a migráció vonatkozásában került szóba. Orbán Viktor szerint Görögország nem tudja megvédeni a határait, rajtuk keresztül gyalogolnak át a migránsok Szerbiába, majd a magyar határhoz.

Arra a kérdésre, hogy minden óvintézkedést megtett-e a magyar kormány a koronavírus-járvány elleni védekezésben, a kormányfő emlékeztetett arra, hogy kialakult egy európai gócpont Észak-Olaszországban, és a szomszédos országokban is megjelent a vírus.

– Lehetetlen Magyarországot légmentesen lehatárolni – mondta, hozzáfűzve, arra készülnek, hogy itthon is megjelenik a vírus.

Felállítottak egy hónapja egy operatív törzset, amely a megelőzéssel, intézkedésekkel foglalkozik. Van benne egészségügyi, rendészeti feladat is, ezért a törzs vezetését Pintér Sándor belügyminiszter látja el.

– Megfelelő laboratóriummal és szakemberekkel rendelkezik az ország, és a világban a jobban szervezett országok közé tartozunk. Amennyire lehetett, felkészültünk, és 24 órás ügyeleti rendszert állítottunk fel – jelentette ki a miniszterelnök.

Kérte az emberek együttműködését, mert szerinte ha a civilek nem elég fegyelmezettek, akkor a hatóságok sem tudják végezni a munkájukat. Ezért lehetőleg senki ne utazzon fertőzött területre, „mert egy világméretű járvány kibontakozásának előestéjén vagyunk”.

Megjegyezte: igaz lehet, hogy influenzában többen halnak meg ennyi idő alatt, de az influenzát ismerjük. Úgy gondolja, hogy az emberek pánikreakciója nem teljesen megalapozatlan, mert egy ismeretlen, nem belátható következményekkel járó vírussal állunk szemben. Leszögezte, hogy nem lesz áruhiány a boltokban, és kérte, hogy bízzanak az orvosokban, rendőrségben, a hatóságokban és benne is.

Az újabb Nemzeti konzultációt azzal magyarázta, hogy ez egy olyan módszer, amellyel az emberek is részt tudnak venni bizonyos kérdések eldöntésében.

Elmondása szerint amikor kiválasztja a konzultációs témákat, akkor mindig arra törekszik, hogy olyan kérdést válasszanak, ami fontos, az emberek igazságérzetét leginkább érinti. Nem biztos, hogy azok a legfontosabb kérdések. Ezzel kérnek egy biztos hátországot nemzetközi küzdelmekhez.

A börtönzsúfoltság kérdésében azt mondta, hogy a nemzetközi egyezmények helyesen mondják azt, hogy az elítélteket nem lehet kínozni.

– A bíróságok viszont olyan értelmezést adtak a kínzásnak, ami összeütközik az emberek igazságérzetével

– mondta, példaként említve, hogy milyen gyakran kell szellőztetni a börtönt, vagy négy négyzetméter helyett nem lehet őket 3 négyzetméteren tartani. Megemlítette a szabadkai családirtókat, illetve a battonyai rémet is.

Ezután a Soros György által finanszírozott szervezetekről beszéltek. Orbán Viktor közölte, hogy nem az ellenzék a fő politikai ellenfelük, hanem Soros György és világa, amely ki akarja fosztani Magyarországot.

– A végén mindig pénzről van szó

– állapította meg a miniszterelnök, hozzátéve, hogy most a börtönbizniszről van szó, illetve a romák és magyarok szembeállítását látjuk.

A klímavédelem is téma volt. Elmondta, hogy vannak olyan szereplői a magyar politikának, akik megmutathatták volna, mit kell tenni a klímavédelem ügyében, mégsem tettek semmit.

– Amikor tűz van, akkor a tűzoltók nem kihirdetik a tűzvészhelyzetet, hanem eloltják azt

– jegyezte meg.

Közölte, hogy nem kihirdetni, hanem tenni kell ellene, ezért hozták létre a nyolc pontos klímavédelmi akciótervet.

Az Európai Unió költségvetése volt az utolsó téma. Orbán Viktor szerint a vita most arról szól, hogy a tagállamok egy közös Európa-politika érdekében a megtermelt költségvetésük hány százalékát fizessék be a közösbe. Szerinte nem arról van szó, hogy valami óriási összeget kellene befizetni, hanem hogy mik legyenek az arányok. Közölte, hogy Magyarország több pénzt fizet be, mint Hollandia vagy Németország arányaiban, egy főre vetítve. A miniszterelnök szerint ezt kellene igazságosabbá tenni.

Balhézó fogvatartottak, elhallgatott botrányok, valótlan statisztika – áldatlan állapotok uralkodnak a nagykanizsai javítóintézetben az intézmény egy volt dolgozója szerint. A fenntartó nem lát problémát.