közvélemény-kutatás;pártpreferencia;

- Republikon: a Fidesz a legnépszerűbb párt, de jelenlegi szavazótáborán kívül nincs tartaléka

A teljes népesség számára a Párbeszéd két társelnöke, Karácsony Gergely főpolgármester és Szabó Tímea a legnépszerűbb. Fekete-Győr András Momentum-elnök a harmadik.

Messze a Fidesz a legnépszerűbb, de az ellenzék vezető ereje címért nagy a verseny – írja a hvg.hu a Republikon pártpreferenciára vonatkozó felmérése alapján. Az elemzőintézet megbízásából a Závecz Research végzett reprezentatív kutatást 2000 fő személyes megkérdezésével januárban.

A Závecz azóta egy frissebb kutatást is közölt, illetve a Medián is publikálta legfrissebb felmérését. 

A tendenciák egyértelműen azt mutatják, hogy rövid visszaesés után a Fidesz újra növelte táborát, az ellenzéki oldalon pedig a DK és a Momentum a két legerősebb párt.

Utánuk az MSZP és a Jobbik következik, a sort pedig az LMP, a Párbeszéd, a Mi Hazánk és a Kutyapárt zárja.

A pártpreferenciákat településtípusra vetítve is megvizsgálták. Kiderült, hogy négy olyan párt van, amelyek esetében a támogatottság aránya szembetűnő módon eltér a lakóhely mérete szerint.

  • Hiába néppártosodott a Jobbik, a párt támogatóinak aránya kétszer akkora a kisebb városokban, illetve falvakban, mint a nagyvárosokban (8, illetve 4 százalék).

  • A Párbeszéd szimpatizánsai egyértelműen a nagyvárosokba tömörülnek, az ottani 4 százalékos támogatottságukhoz képest a kisebb településeken 1 százalék szavazóik aránya.

  • A Magyar Kétfarkú Kutyapárt esetében nem mérhető a nagyobb városokon kívüli támogatottság.

  • A Mi Hazánk azonban 2 százalékon áll ezeken a településeken, szemben a nagyvárosokban mért 1 százalékával.

A legtöbb ellenzéki párt támogatottságában nincs szakadék nagy- és kisvárosi szinten (a DK például a nagyvárosokban 9, a kisebb településeken 8, a Momentum 7-7 százalékon áll a két településtípuson), és a Fidesz–KDNP sem gyengébb lényegesen a nagyvárosokban, mint a kisebb településeken élő szavazók körében. Nagyvárosokban 36, kisebb településeken 37 százalékon a kormánypárt.

A felmérésben kitértek a másodlagos pártpreferenciákra is, vagyis hogy melyik pártot választaná a választó, ha az elsőt valamiért nem lehet.

A másodlagos preferenciákat tekintve Gyurcsány Ferenc pártja, a DK áll az első helyen, előnyük azonban minimális a többi párthoz képest.

Ebben a szegmensben egyértelműen a Fidesz van a legrosszabb helyzetben, az eredmények alapján a jelenlegi szavazótáborukon túl nincsenek tartalékaik.

Velük szemben a kisebb pártok, mint a Párbeszéd vagy a Mi Hazánk az alacsonyabb támogatottságukhoz képest jelentős tartalékokkal számolhatnak. A kormánypártok támogatói nagyon elkötelezettek, majdnem háromnegyedük nem nevezett meg más pártot másodlagos preferenciájaként. A Fidesz–KDNP szavazói a két jobboldali párt fele mutatnak némi nyitottságot, de a Jobbikra is csak 10 százalék, a Mi Hazánkra pedig 6 szavazna.

Az MSZP szavazói a leghatározottabbak a másodlagos preferencia kérdésében, a 36 százalékos bizonytalan csoport mellett harmaduk a DK-t választaná.

A Republikon megvizsgálta az ellenzéki politikusok népszerűségét is, a teljes népesség, illetve az ellenzéki szavazók körében.

A teljes népesség számára a Párbeszéd két társelnöke, Karácsony Gergely főpolgármester (47 százalék) és Szabó Tímea (44 százalék) a legnépszerűbb. Fekete-Győr András Momentum-elnök (43 százalék) a harmadik. A Jobbik új elnöke, Jakab Péter a negyedik, őt követi Tordai Bence és Jávor Benedek.

A Republikon rákérdezett az értékválasztására is. Legkisebb arányban baloldali értékeket választanak, és ma már többen tartják magukat elsősorban zöld, környezetvédőnek (11 százalék), mint bármely hagyományos baloldali világnézettel (szocialista, szociáldemokrata) azonosulónak.

Újdonságnak számít az, hogy a környezetvédelem egyre jelentősebb kérdés az emberek identitásában. Ma már a társadalom csaknem egynegyede első- vagy másodsorban zöld, környezetvédő emberként definiálja magát.

Jelenleg a vizsgálati eredményekre várnak az orvosok.