hazugságok;

- A vészhelyzetek hete

Azt állította Orbán Viktor (szokásos pénteki Kossuth rádiós interjújában, Karácsony Gergelynek üzenve), hogy „amikor tűz van, nem kihirdetik a tűzvészhelyzetet, hanem eloltják a tüzet”. Ne sopánkodjuk, cselekedjünk, tette hozzá.

Ezzel szemben a tény az, hogy a klímavészhelyzet kihirdetése nem sopánkodás, hanem cselekvés. Annyit jelent, hogy például egy város vezetése ennek a helyzetnek a tudatában nem engedélyez olyan beruházásokat, fejlesztéseket, amelyek elmélyítik a klímaválságot, ehelyett olyan gyakorlatot ösztönöz és támogat, ami a globális felmelegedés ellen hat. Ezt a tüzet ugyanis nem lehet azonnal eloltani, legfeljebb az oltást azonnal elkezdeni. Úgyhogy hajrá Magyarország, hajrá Orbán!

Azt állítja ugyanebben az interjújában a miniszterelnök (saját klímavédelmi akciótervéről), hogy elődei igazán megmutathatták volna oroszlánkörmeiket, amikor ők voltak hatalmon.

Ezzel szemben a tény az, hogy tíz évvel ezelőtt az élenjáró országok sem nagyon mutogatták oroszlánkörmeiket, az Orbán-kormány viszont mindezidáig még a macskakarmait sem. Tavaly nyáron például megvétózta az Európai Unió klímavédelmi tervét, amihez aztán csak nemrég csatlakozott. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter beteg kislánynak nevezte a klímavédelmi aktivisták szószólóját, Greta Thunberget, a kormánysajtó nem győzte szidni a zöldeket, a baloldalt és a liberálisokat, amiért folyton klímaválságról beszélnek, Schmidt Mária pedig alig két hónapja jelentette ki: „nem tudom, mi az, hogy klímaváltozás… nem értem, mi az, hogy klímasemlegesnek kéne lenni. Ez azt jelenti, hogy betiltják az időjárást?” Remélem, most, hogy majd Orbán Viktor tiltja be az időjárást, mindenki megnyugszik a Fideszben.

Azt állította továbbá a kormányfő, hogy az ő ellenfelük nem az ellenzék, hanem Soros György és csapata. Ez egy jól szervezett, civil álruhába bújt, de katonai logika alapján mozgó szervezet, amely ki akarja fosztani az országot.

Ezzel szemben a tény az, hogy Soros nem fosztogatott, hanem osztogatott. Többek között Orbánnak, Kövérnek, Schmidt Máriának és másoknak. Vagy Orbán esetleg arra gondol, hogy a gyöngyöspatai romák a nekik megítélt kártérítést azonnal át fogják utalni Sorosnak? Mint ahogy Orbán az ösztöndíját, kamatostul, ugye?

Azt állította ezen kívül Orbán, hogy az Európai Unió tervezett költségvetésével kapcsolatban arról folyik a vita, hogy a tagállamok a nemzeti össztermékük hány százalékát fizessék be a közösbe; 100 forintból egyet, vagy 1 forint 30 fillért.

Ezzel szemben a tény az, hogy bár Orbán szerint apróságról van szó, ám az arányosan legnagyobb nettó befizető, Hollandia minden polgára jelenleg évente 150 eurót, vagyis 50 ezer forintot ad saját jövedelméből a szegényebb országoknak. A nagyobb befizetés természetesen nemcsak nekünk, hanem akár az Európai Uniónak is hasznára válhatna, de ami Orbánnak filléres ügy, azt a holland vagy német adófizetők sokallhatják, különösen, ha azt látják, hogy a plusz 50 eurójuk, pardon, plusz 30 fillérjük az Orbán és Tsai Zrt.-ben landol.