árrés;gyógyszertárak;

- Nagyobb árrést kérnek a patikusok

Van olyan készítmény, amelynek banki tranzakciós költsége magasabb, mint az utána járó árrés.

A patikák biztonságos működtetéséhez 10-15 milliárdos többletforrást vár a szakma a kormánytól – derült ki a Magyar Gyógyszerészi Kamara keddi háttérbeszélgetésén. A köztestület elnöke, Hankó Zoltán szerint noha az elmúlt tíz évben sikerült jelentősen mérsékelni a gyógyszertárak veszteségeit és az eladósodásukat, de a stabil, kiszámítható működtetésükhöz nem biztosít kellő fedezetet a jelenlegi árréstömeg és az emellett érkező állami támogatás.

A kis forgalmú, havi 12-18 millió forintnyi orvosságot értékesítők tíz százaléka még mindig veszteséges. A pénzhiánnyal küszködők háromnegyede kicsi és szegény településeken működik. A patikai árrés pedig sok-sok éve változatlan: a támogatott készítmények árából átlagosan 11,2 százalék a vállalkozásé. Minél drágább egy készítmény, annál kisebb rajta a gyógyszertár bevétele, mert az 5500 forintnál drágább készítmények után egységesen 990 forint az árrés. Ennek tudható be – említette példaként az elnök –, hogy van olyan készítmény, amelynek banki tranzakciós költsége magasabb, mint az utána járó árrés.

Arról Sohajda Attila alelnök beszélt, hogy még a jól működő patikák is mind nehezebben tudnak lépést tartani az elmúlt évek minimálbér- és garantált bérminimum-emeléseivel. Ahhoz, hogy a gyógyszertári vállalkozások olyan bért tudjanak fizetni, amellyel képesek megtartani a képzett munkatársaikat, támogatásra, költségvetési forrásokra is szükség van. Most a gyógyszertárakban az egy főre jutó átlagbér bruttó 272 ezer forint, s ez csaknem hatvanezer forinttal marad el a nemzetgazdasági átlag jövedelmektől. A kis patikákban ennél jóval kevesebbet bruttó 140-160 ezer forintos átlagbért tudnak csak fizetni. Hankó Zoltán szerint kizárólag árrés-rendezéssel azonban nem javítható a kisforgalmú patikák helyzete, esetükben változatlanul problémát okozna a béremelés. Pedig ezek zömmel egyszemélyesek – legfeljebb egy asszisztenssel működnek. Hankó Zoltán hozzátette: a kisebb patikák helyzetét és a bérhelyzet javítását szolgáló javaslataikat már eljuttatták az egészségügyi államtitkársághoz.

Egyszerre érvényes, hogy a száz éve történt traumát még mindig nem dolgozta fel a társadalom, és az: a kormány politikai eszközként használja a kérdést.