A Raffaello halálának 500. évfordulója alkalmából csütörtökön megnyíló római Raffaello-kiállításra már elővételben 70 ezer jegyet adtak el online, de az új koronavírus terjedésével Olaszországban kialakult helyzet miatt veszélybe került a rendezvény.
A reneszánsz mester kiállításának otthont adó Scuderie del Quirinale galéria rekordszámú látogatót vár a június 2-ig tartó rendezvényre. Az érdeklődés hatalmas, ám a szervezők egyelőre nem tudják, hogyan befolyásolja a kiállítás nyitvatartását az új koronavírus-járvány, amelynek feltartóztatására az olasz kormány már számos drasztikus intézkedést hozott, többek között bejelentették az iskolák átmeneti bezárását.
A kormány egy olyan rendelkezést is fontolóra vett, amely szerint betiltanák a nyilvános rendezvényeket és elrendelnék, hogy az emberek tartsanak egymástól egyméteres távolságot a közösségi terekben. Ez pedig a kiállításokat is érintené.
A szervezők közölték, hogy korlátozni fogják a látogatók számát a termekben, csökkentendő az új koronavírus terjedésének kockázatát.
Hozzátették: ha kénytelenek lesznek ideiglenesen bezárni a kiállítást, nem valószínű, hogy meghosszabbíthatják a tárlatot, amelyhez a világ vezető múzeumai, köztük a párizsi Louvre, a madridi Prado, a londoni National Gallery és a washingtoni Nemzeti Művészeti Galéria adott kölcsön műalkotásokat.
Olaszországban már több mint 2500 koronavírusos beteget tartanak számon, és legalább 79 halálos áldozata volt az elmúlt két hétben a járványnak.
Raffaello 1483-ban született és egy hirtelen betegség következtében 37 évesen hunyt el Rómában. A reneszánsz egyik legnagyobb mestereként tartja számon a művészettörténet.
A római kiállításon nemcsak híres festményei láthatók, hanem nyomatai, szobrai és falikárpitjai is. Emellett archeológia és építészeti munkáit és költészetét is megismerhetik a látogatók. A kiállítás rendezői 204 műalkotást gyűjtöttek össze, amelyből 120 Raffaello műve, a többi pedig olyan korabeli munka, amely a mester korát, a reneszánsz világát segít megérteni.
A firenzei Uffizi képtár igazgatója a kiállítás jelentőségének érzékeltetésére elmondta: nem valószínű, hogy valaha még egyszer ilyen teljes módon lehet bemutatni Raffaello életművét. Az Uffizi 9 festményt és 40 grafikát adott kölcsön a tárlathoz.
Tizennégy napos karantén
A Metropolitan Opera 14 napos karantént rendelt el minden olyan művésze számára, aki az új koronavírussal fertőzött helyről érkezik New Yorkba.
Diane Zola, a Met vezérigazgató-helyettese emailben tájékoztatta a művészek menedzsereit, hogy minden olyan művésznek, aki az amerikai járványügyi központ (CDC) által megnevezett koronavírussal fertőzött országból érkezik New Yorkba, 14 napra magától karanténba kell vonulnia. A CDC eddig Kínát, Iránt, Dél-Koreát, Japánt, Olaszországot és Hongkongot tette fel erre a listára.
Zola jelezte a menedzsereknek, alakítsák úgy a művészek programjait, hogy New Yorkba érkezésük után 14 napra karanténba tudjanak vonulni a próbák előtt, illetve halasszák el próbáikat. Mint hozzátette, a művészek nem kapnak pénzbüntetés a karantén miatti késlekedésért.