önkormányzatok;lakhatás;lakásgazdálkodás;Fővárosi Negyed;

- Lakhatás: egymástól is tanulnak a polgármesterek

A válság kezelésére vonatkozók civil és szakmai javaslatok végre életre kelhetnek, de ettől alig lesz több szétosztható lakás Budapesten.

Több fővárosi kerület később megválasztott új vezetője már a tavaly őszi választási kampányban megismerkedett a lakhatási szegénység felszámolásán dolgozó civilek és szakmai szervezetek javaslataival, nem egyszer ezeket beépítették saját programjukba is – hangsúlyozták a hét elején a Habitat for Humanity Magyarország és Az Utcáról Lakásba! Egyesület vezetői az első önkormányzati lakhatási egyeztető fórum előtti sajtótájékoztatójukon. A két civil szervezet új programokat is indított az Erste Bank pénzügyi és önkéntesmunka-felajánlásainak segítségével, ezeket szintén bemutatták a kerületi vezetőknek. A Habitat Támasz projektje gyors segítséget kínál a váratlanul válsághelyzetbe került családoknak, amikor néhány százezer forint elég a legnagyobb baj megszüntetésére, ha például egy zárhatatlan bejárati ajtó miatt a gyermekek állami gondozásba vétele fenyegetné őket. A szervezet az idén várhatóan 16 családnak tud majd segíteni azonnal, de a modell továbbvihető.

Ez érvényes arra a kísérleti programra is, amelynek keretében az Utcáról Lakásba! Egyesület a Lakhatást Most! Alapítvánnyal együttműködve szociális lakásügynökséget alapított, ahová saját lakásai mellett már magán bérbeadók ingatlanjait is sikerült bevinni. Az egyesület munkatársa, Kovács Vera kiemelte, hogy a piaci bérleti díjnál kisebb összegért, de a karbantartási és fizetési biztonság miatt főként olyan lakástulajdonosok jelentkezését várják, akik hosszú ideig külföldön élnek, és nem tudnak rendszeresen foglalkozni a lakáskiadással, vagy pedig a kiadásra szánt lakásuk rossz állapotú, és annak felújításáért cserébe odaadnák azt egy családnak hosszabb távú használatra.

A fővárosi kerületi önkormányzatok bevonásával elindított Budapesti Lakhatási Fórum programsorozatba bekapcsolódott a Városkutatás Kft. is, amelynek vezetője, Hegedüs József adatok sorával igazolta, hogy egy korszerű szociális lakáspolitika kialakítására több mint egy évtizede születtek már javaslatok, ám ezek alkalmazása helyett folytatódott a lakáspiac torzulása, a magánpiaci bérlet és különösen a magántulajdon arányának eluralkodása, a támogatott bérlés visszaszorulása. Így jutottunk odáig – vázolta a szakember a helyzetet -, hogy mára a kevés önkormányzati bérlakás többsége rossz minőségű és zsúfolt, nem biztosít mobilitást a benne élő, többnyire alacsonyan iskolázott és így kevés jövedelemmel rendelkező lakó számára. Hegedüs József prezentációjából az derült ki, hogy egy önkormányzati lakásban általában több mint 22 évet töltenek el a bentlakók, miközben piaci bérlésnél két év után továbbállnak.

Mindezek alapján a lakhatási válság megoldásán dolgozó szakemberek és civil szervezetek úgy látják, az igények alapján 2030-ra az összes budapesti lakás 20 százalékának magán bérlakásnak, 15 százalékának közösségi bérlakásnak kellene lenni. Ez utóbbiak bérleti díját a piaci lakbérek 65-80 százalékában kellene megállapítani. Ezt a közösségi bérlakás szektort egy Fővárosi Bérlakás Program Iroda foghatná össze.

A fővárosi kerületek lakásrendeletei elavultak – jelentette ki a Népszavának az önkormányzati fórum után Szegfalvi Zsolt. A Habitat for Humanity Magyarország ügyvezetője azonban komoly áttörésnek tartja, hogy a lakhatási válság kezelése bekerült a közbeszédbe, már a kormányzati kommunikációban is megjelent, így szép lassan ezen a szinten is elindulhat végre valami mozgás. Az önkormányzatoknál pedig egyértelműen látszik az előrelépés szándéka, a lakásállomány bővítésében, felújításokban és építésekben, a magánbérleti szektor bevonásában gondolkodnak a képviselőtestületek. Szegfalvi Zsolt a legfontosabb feladatnak ebben a pillanatban a lakásállomány pontos felmérését tartja, amit az új vezetésű kerületekben ezekben a hetekben végeznek el, de utána elindulhat az új lakásgazdálkodási és bérbeadási szabályok kidolgozása, amihez az ötletek, javaslatok rég készen vannak, a konkrét rendeletek pedig szerinte április-májusra megszülethetnek.

Újragondolt lakásgazdálkodásAz új vezetésű budapesti kerületekben tart az új lakásrendeletek előkészítése, szövegezése – ezt igazolják a körkérdésünkre érkezett válaszok is. Az I. kerületben tart a munka, a II. kerületben vizsgálják, hogy a lakosság igényeihez hogy lehetne jobban igazítani a meglévő szabályokat. Óbuda-Békásmegyer is új rendeletet készít elő, de még nincs kész a szöveg. Újpesten is tervezik az eladásokat és a bérlést szabályozó rendeletek felülvizsgálatát, de erre kicsivel több időt adtak maguknak: a munkát év végéig akarják elvégezni. A Belvárosban nem volt váltás, nem nyúlnak a mostani szabályokhoz, de Terézvárosban már készül az új rendelet, ahogy a VII. kerületben is foglalkoznak a kérdéssel. Erzsébetváros még nem döntötte el, hogy elég a meglévő rendeletek módosítása, vagy újakat kell írni, de az elhatározás megszületéséig nem adnak el ingatlant, és új bérbeadás is csak válsághelyzetben kerülhet szóba. Józsefvárosban készül az új szabály, Újbuda nem jelzett ilyen szándékot. A XIII. kerület februárban fogadott el egy tízéves lakóház-felújítási programot, épp ezen a héten tárgyalt a képviselőtestület az új lakás- és helyiséggazdálkodási koncepcióról, az önkormányzati lakások és egyéb ingatlanok bérleti és elidegenítési szabályairól valamint a bérleti díjakról pedig a májusi ülésen dönthetnek. Zugló áprilisban tervezi a szabályok módosítását, Palotán előbb új lakásgazdálkodási koncepció készül, utána jöhetnek szóba új rendeletek. Kispestről és Pesterzsébetről azt a választ kaptuk, hogy nem terveznek változtatást a lakásrendeletekben. Budafok-Tétény képviselői tavaly novemberben döntöttek a lakásbérleti szabályok és díjak felülvizsgálatáról, még a tavasszal megszülethetnek az új rendeletek.

Nincs ilyen tervünk – mondta az egyetem a lehetséges költözést firtató kérdésünkre. Aztán jött Semjén Zsolt ajánlata, és minden megváltozott.