Tavalyelőtt ősszel adták át a LifeLike Egészségügyi és Mozgásdiagnosztikai Központot. A Magyar Kajak-Kenu Szövetség tulajdonában lévő intézet sportlaborját - ahol a látogatók (nemcsak sportolók) általános edzettségi állapotát mérik fel - Fülöp Tibor vezeti.
Melyik sportág jelenti a legnagyobb megterhelést a szervezetnek?
Az élsport olyan terhelés, sportágtól függetlenül, hogy az már nem az egészség megtartását vagy javítását szolgálja. Nem lehet összehasonlítani a különböző sportágakat. Az élsportolók már nem terhelhetők tovább, ezért napjainkban a regeneráció kap egyre nagyobb hangsúlyt.
Miért fontos, hogy valaki ellátogasson a teljesítménydiagnosztikai laborba?
Mert akár versenyszerűen, akár hobbi szinten szeretne sportolni, tisztában kell lennie a határaival. Mi felmérjük többek között az állóképességét és személyre szabott tanácsot adunk, kinek melyik sportág, milyen mennyiségben és milyen intenzitással a legideálisabb. Az élsportolók közül a kajak-kenusok mellett gyakori vendégeink a kerékpárosok, vívók, de járnak hozzánk futók, ultrafutók, triatlonisták, kézilabdázók, labdarúgók is.
Mit tanácsolna egy felnőttnek, aki szeretne elkezdeni futni, mert nem akar megbetegedni?
Nagyon fontos a fokozatosság, és adjon elég időt magának! Az egyik leggyakoribb hiba, amit amatőr sportolók elkövetnek, hogy irreális célokat tűznek maguk elé és túlhajtják magukat. A szervezet egy ideig alkalmazkodik a hirtelen megnövekedett terheléshez, de eljön a pillanat, amikor benyújtja a számlát. Szerencsés esetben ez csak abban jelentkezik, hogy nem javulnak tovább az eredmények, de lehet ennek rosszabb vége is. Nem akkor hatékony a testmozgás, ha újabb egyéni csúcs születik minden edzésen, hanem például, ha minél tovább sikerül alacsony pulzussal sportolni.
Melyik sportág a legjobb a gyerekeknek?
Tízéves gyerekeknek még nincs szükségük sok edzésre, az viszont fontos, hogy minél több mozgásformát megismerjenek és kipróbáljanak. Én azt tartanám optimálisnak, ha sportágtól függetlenül az edzések programjában lenne legalább futás és úszás is, de tisztában vagyok vele, hogy ezt nem mindenhol lehet megvalósítani. Mindent figyelembe véve a sífutás adja a legösszetettebb terhelést a szervezetnek, talán ez lehetne a legideálisabb edzés, de erre Magyarországon sajnos nem igazán van lehetőség.
Ön nemcsak tanácsokat ad a labort felkeresőknek, hanem egy nagy álom megvalósítására készül, fel akar jutni a Himalája egyik csúcsára. Miért pont oda?
Fiatal korom óta foglalkozom hegymászással és barlangászattal, jövőre novemberben leszek 50 éves, úgy gondoltam, valami rendkívülivel kellene megünnepelnem a születésnapom, ezért szeptemberben megyek Nepálba. Azért volt fontos meghatározni a dátumot, mert így van egy konkrét cél, amit el kellene érni. Egyrészt azért választottam a Himaláját, mert korábban volt két sikertelen kísérletem 1989-ben és ’90-ben hétezres csúcs megmászására, másrészt ott még nem jártam, pedig egy hegymászónak az álmai között általában szerepel. Először a Pamír-hegységben bélfertőzést kaptam az alaptáborban, egy hetet feküdtem egy kirgiz kórházban, évtizedekkel később derült ki, hogy laktóz-intoleranciám van, valószínűleg ez volt a gond. Az akklimatizációs hegyről való leereszkedésnél nagyon fáradtan érkeztem a táborba, ahol együltömben megittam egy liter kakaót, ez okozhatta a bajt. Egy évvel később a Tien-san egyik csúcsa alatt a rossz idő miatt három napot ültünk 5800 méteren egy hóbarlangban a csúcstámadásra várva, ám lavinaveszély miatt végül vissza kellett fordulnunk.
Mit tudtak csinálni a barlangban?
Kártyáztunk és bíztunk az időjárási körülmények javulásában.
A mostani felkészülése nyomon követhető a Facebookon a Projekt 50 – Zsiráf a hegyen elnevezésű oldalon? Miért pont Zsiráf?
Ezt a becenevet régen kaptam, amikor egy aggteleki mászóversenyen a többiek számára nehezen elérhető fogást úgy oldottam meg, hogy egyszerűen csak felnyújtottam a karom, ebben segített a 191 cm-es magasságom is.
Mire kell figyelni a felkészülés során?
Az arányok betartására, a munka-edzés-család egyensúly megőrzésére, ezt elmondom azoknak is, akik hozzám jönnek. Fáradtan nincs értelme edzeni, mert akkor az többet árt, mint használ. Októbertől tavaszig nagyon sok a munka a laborban, a családot nem szabad háttérbe szorítani, ezért az utóbbi időben kevesebbet edzettem sajnos.
Minden elővigyázatosság ellenére is előfordulhatnak balesetek. Önnek is elfagytak az ujjai a Mont Blanc-on.
Vannak kivédhető és kivédhetetlen balesetek. Az enyém az előbbi kategóriába tartozott, fiatal voltam, tanultam belőle. Persze a Mont Blanc is szigorúbb télen, mint nyáron.
Ki lesz a mászótársa?
Egy olyan tapasztalt mászó, aki többször járt már a Himalájában, nyolcezresen is állt, de többet egyelőre nem szeretnék elárulni róla.
Van B-terve arra az esetre, ha valamiért nem sikerül a kitűzött csúcs?
Még C-tervem is. Az első és legfontosabb, hogy egészségesen akarok visszajönni. Az A-terv egy nehéz hatezres, a B-terv egy könnyebben elérhető hétezres, ha pedig egyik sem jön össze, akkor egy könnyebben elérhető hatezres is tökéletes cél lehet. Amúgy pedig a turisták részére kijelölt úton is egész magasra el lehet jutni.