Európai Parlament;

2020-03-11 07:15:00

A cseh miniszterelnöknek üzent az EU, de Orbán is érthet belőle

A szabálytalanul felhasznált uniós forrásokat azokkal kell visszafizettetni, akik jogtalanul részesültek belőle – javasolja az Európai Parlament lapunk birtokába jutott határozattervezete.

Nyilvánosságra kell hozni az uniós források kedvezményezettjeinek a nevét és a közpénzből finanszírozott projektek adatait. Csökkenteni kell az oligarchák által bezsebelhető támogatások összegét, a pénzügyi szabálytalanságok miatt kirótt büntetést pedig az elkövetővel kell visszafizettetni. Egyebek mellett ezt szorgalmazza az Európai Parlament (EP) lapunk birtokába került határozattervezete, amely az Andrej Babis cseh kormányfő ellen összeférhetetlenség miatt megindított ügyészségi eljárás apropóján egy sor javaslatot tartalmaz az EU pénzügyi érdekeinek védelmében. Noha a tervezet a cseh eljárással összefüggésben született, annak több megállapítása is erősen áthallásos, számos kelet-európai, több magyar botrányra is érvényesnek tűnik.

Az EP ötpárti állásfoglalási indítványáról a képviselők ezen a héten döntöttek volna, de a koronavírus miatt lefújták a plenáris szavazásokat, ezért várható jóváhagyása későbbi időpontra tolódik.

Az uniós törvényhozó testület már többször foglalkozott azzal a problémával, hogy a cseh miniszterelnök közvetlen vagy közvetett tulajdonában álló cégek jelentős EU-s támogatásokban részesültek az elmúlt években, felvetve az összeférhetetlenség gyanúját.

Az indítvány kereszténydemokrata, szocialista, liberális, zöldpárti és szélsőbaloldali szerzőit komolyan aggasztja, hogy a különféle érdekeltségekkel bíró politikusok növekvő befolyásra tesznek szert az EU számos országában. Ők nem a közérdek, hanem bizonyos személyek érdekeinek a védelmében járnak el — emelik ki. Emiatt szükségesnek ítélik, hogy az Európai Bizottság állítson fel egy állandó ellenőrző mechanizmust az összeférhetetlenség vizsgálatára, a magasrangú politikusok összeférhetetlenségének megakadályozására pedig határozzon meg közös iránymutatásokat a tagállamok számára.

A képviselők helytelenítik, hogy oligarchák teszik zsebre az EU agrár- és fejlesztési támogatásainak az oroszlánrészét. Ezért kezdeményezik a közös mezőgazdasági politika szabályainak a módosítását úgy, hogy a forrásokat aktív gazdálkodók és ne politikai bennfentesek kapják. Javasolják továbbá a természetes személyek által kapható közvetlen agrártámogatások maximalizálását.

Az állásfoglalás-tervezetben az EP-képviselők "ködösnek" nevezik az EU alapok engedélyezésével, elosztásával és ellenőrzésével kapcsolatos döntéshozatalt, és kifogásolják, hogy minden adat a tagállamok birtokában van, ami meggátolja a költségvetés ellenőrzésével megbízott közösségi intézmények munkáját. Teljes transzparencia kell a kedvezményezettekről — szögezik le, sajnálkozva amiatt, hogy nincs olyan közösségi jogszabály, amely erre kötelezné a nemzeti hatóságokat.

A pénzügyi szabálytalanságok nem maradhatnak következmények nélkül, és a felfüggesztés vagy visszafizetés terhét nem állhatják az adófizetők — érvelnek a határozati javaslat előterjesztői. A szabálytalanul felhasznált pénzt azokkal kell visszafizettetni, akik jogtalanul részesültek belőle. A 2021-ben kezdődő költségvetési időszakban az EU támasszon olyan feltételt, amely a nemzeti törvényhozások feladatául szabná e támogatások behajtását előíró jogszabály elfogadását.

A javaslattévők nem értenek egyet azzal a hatályos előírással, amely szerint a pénzügyi szabálytalanságok miatt visszatartott uniós forrásokat később újra fel lehet használni. Szerintük ez veszélybe sodorja az EU pénzügyi érdekeit, ezért azt kérik az Európai Bizottságtól, hogy tegyen javaslatot az EU-s alapok újrahasznosításának korlátozására.

Az EP elfogadás előtt álló állásfoglalási indítványa felszólítja a tagállamok minisztereiből álló EU Tanácsot, hogy sürgősen fogadja el a jogállam és az uniós támogatások összekapcsolását előíró rendeletet.