Ha egy vezető politikus a világot megrengető csapások közepette nem látja tisztán a helyzetet, maga is kutyaszorítóba kerül, s ha a nyilvánosság elé kell kiállnia, akkor többféle dolgot tehet. Őszintén bevallhatja korlátait, türelmet és - ha kellően magabiztos - bizalmat kér az emberektől, s nem mellesleg kicsit udvarol is a népének.
Ezt a leckét az elmúlt három évtizedben Orbán Viktor többé-kevésbé elsajátította, és váltakozó sikerrel alkalmazza is. Talán csak az őszinteségével akadnak gondok, de azok nagyok. A miniszterelnök alapvetése, hogy az élet olyan kihívásokból áll, amelyeket csak az ő kormánya tud orvosolni, védelmet nyújtva az egész társadalomnak (azaz az általa privilegizált felső középosztálynak.)
A koronavírus-fertőzés világjárvánnyá terebélyesedésének - feltehetően - kezdeti szakaszában a magyar kormánynak legfeljebb homályos elképzelései vannak arról, hogy egy ilyen helyzetben mit üzenjen a gazdaság szereplőinek. Menekülő útként Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi Kamara szokásos gazdasági évnyitóján a gondok megoldásának, vagyis a sikernek a kulcsát a felettébb gyanús nemzetkarakterológia tudománytalan kultúrantropológiai okfejtésében találta meg, miszerint a "történelem eldönti, hogy ezt megtaláltuk, vagy sem, de a legmeghatározóbb az, hogy legalább valamit gondoltunk erről az egy tényezőről. Ez pedig az volt, hogyan látod a saját népedet, mi az, ami működik, és mi nem? Ezen a liberálisok gúnyolódni szoktak, de szerintem a nemzetkarakterológia a legfontosabb" - fejtegette a kormányfő, mert "nincs még egy nemzet a világon, amelyik először elveszíti területe kétharmadát, utána belekeveredik egy világháborúba, utána felszámolják a gazdaság alapját, aztán 1956-ban kivándorol 200 ezer ember, aztán mégis sikerre jut. A magyar különleges nemzet, és az utolsó tíz évben elért dolgok érvként kell, hogy szolgáljanak az újabb sikerekhez."
S amíg a miniszterelnököt hallgatva a gazdasági színe-java eltöprenghetett azon, hogy mi is lehet az igazi titka, azért egy mellékmondatban elrejtve megtudhatta, hogy mind az idei, mind a 2021-es költségvetést át kívánja dolgozni a kormány. Lássuk be: jól is teszi! Bár a korábban beharangozott gazdasági akciótervről ezúttal sem lehetett többet megtudni, mint hogy majd lesz az is, ennek pillanatnyi hiánya miatt aligha fáj bárkinek is a feje.
A védelemből azonban soha nem elég. A nagy sikerek árnyékában majdhogynem a nyakunkon lehetne a végítélet, de a kormány Orbán Viktor ígérete szerint segít. Igaz, hogy a koronavírus ellen "vakcina nem lesz, így a pszichológiai bizonytalanság marad, hiszen lehet, hogy többen halnak meg influenzában, de ott legalább van az oltás bizonysága, itt védtelenek vagyunk. Velünk lesz a következő hónapokban ez az érzés, ez befolyásolja a gazdasági tevékenységet is."
Tanulság: ha a kormánynak nincs víziója, a váratlan fordulatok kezelésekor elbizonytalanodik, és amíg lehet, sodortatja magát a folyamatokkal. Bízva abban, hogy az ezerszer elátkozott piac mégiscsak tudja a dolgát.