Átlagosan 418 ezer forint megtakarításuk van a 19 és 29 év közötti magyar fiataloknak a 2019 harmadik negyedévi adatok szerint, ezen belül a 19-25 évesek 220 ezer forint spórolt pénzzel rendelkeznek, míg a 26-29 évesek átlagosan 800 ezer forinttal - idézi a K&H ifjúsági indexébének tavalyi harmadik negyedéves adatait az MTI.
Ez azt jelenti, hogy a 25 év alattiak még a bruttó 210 ezer forintos garantált bérminimumnak megfelelő összeget sem tudják félretenni, hiába állnak munkában akár évek óta. Ez az összeg egy jogosítvány megszerzéséhez már kevés, és egy fogorvosi beavatkozás is könnyen megfelezheti. Ha a fiatal elveszti a munkáját, akkor pedig jó, ha egy hónapra elég: a városok havi százezres albérlet-árai mellett, a rezsi és a bevásárlás megfizetése után aligha maradna belőle.
Mindez pedig egybecseng a Publicus egy korábbi, a Népszava számára készített felméréséből, mi szerint a lakosság 36 százaléka akkora tartalékkal sem rendelkezik, hogy a következő hónapot átvészelje, ha elveszítené a jelenlegi rendszeres jövedelmét, munkabérét vagy nyugdíját. Majdnem ugyanennyien 1-2 hónapig tudnák fedezni kiadásaikat, 8 százalék bírná talán egy évig és mindössze 6 százaléknak van annyi pénze, hogy még 12 hónap után is lenne mihez nyúlnia.
- derül még ki a K&H közléséből. A megtakarító fiatalok fele lakáscéllal tesz félre, jegyzik meg. Az ifjúsági index szerint a nők helyzete rosszabb: míg a 19-29 éves férfiak 65 százaléka, addig a nőknek csak 42 százaléka rendelkezik megtakarítással.